• (076)-833-52-27
 • kontakt@eyeprotect.pl
 • lis

  17

  2015

Narząd wzroku

Przy pomocy oczu do naszego mózgu dociera aż 80% wiedzy o otaczającym nas świecie. Oczy wykorzystują aż 2/3 wszystkich połączeń nerwowych, które w sposób bezpośredni łączą je z mózgiem. Analiza sygnałów, które odbierane są przez nasze oczy, to zaangażowanie aż dziesięciu procent wszystkich komórek tworzących nasz mózg. To, jak wyglądają nasze oczy, dostarcza nam szeregu informacji nie tylko o naszym trybie życia, ale również o zdrowiu.

Trzeba pamiętać, że dobry i sprawny wzrok to nie tylko geny, ale również odpowiednia higiena. Nawet najbardziej zdrowe oko może paść ofiarą przeróżnych schorzeń, jeśli nie będziemy o nie odpowiednio dbać. Wśród czynników, które wywołują zmęczenie oczu, a jednocześnie prowadzą do występowania najróżniejszych chorób, schorzeń i podrażnień zalicza się:

- długotrwałe czytanie;

- jazdę samochodem;

- częste oglądanie telewizji;

- pracowanie przy komputerze;

- stres.

Do tego dochodzą również niedobory witamin i minerałów. Trzeba pamiętać, że także niewłaściwe stosowanie soczewek kontaktowych może prowadzić do powstawania podrażnień. Obserwuje się to zwłaszcza u tych osób, które przebywają w pomieszczeniach klimatyzowanych i zadymionych.

Ryzyko wystąpienia chorób oczu zwiększa się również o kobiet, które stosują doustną antykoncepcję hormonalną. Do czynników ryzyka zalicza się także zażywanie leków antyalergicznych, środków nasennych, leków uspokajających oraz psychotropów. Ochrona oka Aparat ochronny oka tworzony jest przez powieki, łuki brwiowe, rzęsy, spojówki i narząd łzowy. Powieki to najbardziej zewnętrzna warstwa, której zadaniem jest chronienie przed urazami, wysychaniem oraz dostawaniem się do oczu zanieczyszczeń. Spojówki położone są na tylnej ścianie powiek. Pokrywają one także przednią część powierzchni gałki ocznej. Zadaniem narządu łzowego jest nawilżenie zarówno rogówki, jak i spojówki. Składniki filmu łzowego wydzielane są przez komórki spojówek, gruczoły łojowe wspólne oraz gruczoł łzowy. Jest to istotny element ochronny, który dba o powierzchnię oka. Tworzą go trzy warstwy: tłuszczowa, wodna oraz śluzowa. Każda z nich ma do spełnienia ściśle określone funkcje. Trzeba pamiętać, że możliwe jest wystąpienie czynników, które prowadzić mogą do zaburzeń wydzielania filmu łzowego. Możliwe jest nawet całkowite zatrzymanie się wytwarzania filmu łzowego.

 • Telefon:
  (076)-833-52-27

 • ul.Chopina 54A
  67-200 Głogów

 • E-mail:
  kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.