• (076)-833-52-27
  • kontakt@eyeprotect.pl
  • 13

    lis

    2021

Czy Twoje oczy mogą zmieniać kolor?

Jednym z najczęstszych czynników identyfikujących osobę jest jej kolor oczu. Oto co powinieneś wiedzieć o kolorze oczu.


Wszyscy wiemy, że kolor oczu jest genetyczny, zależy od genów, które dziedziczymy od naszych rodziców. Kiedyś myśleliśmy, że brązowe oczy są "dominujące", a niebieskie "recesywne", ale współczesna nauka wykazała, że kolor oczu nie jest wcale taki prosty. Ludzki kolor oczu wywodzi się z trzech genów, ale może być nawet 50 genów, które mają wpływ na kolor oczu. Większość ludzi na świecie ma brązowe oczy, a drugimi najczęstszymi kolorami są niebieski i szary. Zielony jest najrzadszym kolorem.

Co nadaje Ci kolor oczu?

Kolor Twoich oczu zależy od tego, ile pigmentu melaniny masz w tęczówce. Im więcej pigmentu posiadasz, tym ciemniejsze będą Twoje oczy. Niebieskie, szare i zielone oczy są jaśniejsze, ponieważ w tęczówce znajduje się mniej melaniny. Większość dzieci rasy kaukaskiej rodzi się z niebieskimi oczami, ponieważ melanina nie jest obecna przy narodzinach, lecz rozwija się z wiekiem. Jednakże, do trzeciego roku życia ich kolor oczu jest już ustalony.

Czynnikiem przyczyniającym się do tego jest również stroma, przednia warstwa tęczówki, która zawiera włókna rozpraszające światło odbite na zewnątrz. To pomaga wyjaśnić, dlaczego oczy mogą wydawać się zmieniać kolor lub nasilać się w zależności od tego, jaki kolor nosisz, wzmacniając rozproszone światło odbijające się z powrotem.

Niektóre dzieci rodzą się z oczami, które nie są tego samego koloru. Może to być spowodowane wadliwym rozwojem transportu pigmentu, urazem w łonie matki lub wkrótce po urodzeniu lub łagodnym zaburzeniem genetycznym. Jednakże, ponieważ istnieje małe prawdopodobieństwo, że może to wskazywać na chorobę oczu, taką jak zespół Hornera, sugeruje się przeprowadzenie wczesnego badania wzroku, aby upewnić się, że nie dzieje się nic poważnego.

Czy Twoje oczy mogą zmieniać kolor?

Wbrew powszechnej opinii, Twoje oczy nie zmieniają koloru w zależności od emocji. Tęczówka jest mięśniem, który rozszerza się i kurczy, aby kontrolować wielkość źrenicy. Zwiększa się ona przy słabym oświetleniu, a zmniejsza przy jasnym. Kurczy się również, gdy skupiasz się na bliskich zadaniach, takich jak czytanie książki. Pewne emocje mogą również zmienić rozmiar źrenicy, takie jak gniew, smutek lub szczęście. Może to powodować ściskanie lub rozsuwanie się pigmentów w tęczówce, co nieznacznie zmienia wygląd koloru oczu. Również dlatego, że źrenica jest czarna, oczy wydają się ciemniejsze. Istnieją sytuacje, w których kolor oczu może nieznacznie ciemnieć, takie jak okres dojrzewania, ciąża i starzenie się u 10%-15% osób rasy kaukaskiej o jasnych oczach.

Do czego jeszcze służy melanina?

Poza tym, że nadaje naszym oczom kolor, melanina pomaga chronić je przed słońcem. Ponieważ oczy jasne mają mniej pigmentu, są one znacznie bardziej wrażliwe na szkodliwe promienie UV pochodzące ze słońca i urządzeń elektronicznych niż oczy brązowe lub czarne. To sprawia, że ochrona przed promieniowaniem UV jest jeszcze ważniejsza dla niemowląt i osób o jasnych oczach.

Wreszcie, ponieważ niektórzy ludzie wierzą, że oczy są oknami do duszy, istnieją pewne przesądy dotyczące koloru oczu. Uważa się, że ludzie o niebieskich oczach mają bogatą wyobraźnię, ludzie o zielonych oczach mają bystre umysły, zamglone oczy wskazują na namiętną duszę, a ludzie o brązowych oczach są spokojni, ale mają ukrytą pasję. Co twój kolor oczu mówi o tobie?

 

  • Telefon:
    (076)-833-52-27

  • ul.Chopina 54A
    67-200 Głogów

  • E-mail:
    kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.