• (076)-833-52-27
  • kontakt@eyeprotect.pl
  • 8

    lip

    2022

Rogówka

Zadrapania i otarcia rogówki

Nazwij to zadrapaniem, otarciem lub erozją; bez względu na to, jak to opiszesz i jaka jest przyczyna, uszkodzenie rogówki najczęściej zawsze powoduje ból.

Czym więc dokładnie jest rogówka i dlaczego nawet niewielkie zadrapanie może tak bardzo boleć? Rogówka to przezroczysta kopuła znajdująca się na samym przedzie oka. Jej głównym zadaniem jest powierzchnia łez, a wraz z nimi skupianie światła do oka. Następnie przechodzi ono przez krystaliczną soczewkę i trafia na siatkówkę, gdzie jest przekształcane w impulsy elektryczne, które ostatecznie są przekształcane przez mózg w obraz.

Ponieważ wzrok jest tak istotny dla przetrwania, a rogówka tak ważna dla widzenia, należy ona do najbogatszych w unerwienie i najwrażliwszych tkanek. Nawet najmniejszy kawałek kurzu, który dostanie się do oka i dotknie rogówki, może wywołać znaczny dyskomfort, podrażnienie i obfite łzawienie przy próbie jego zmycia. Zdrowa rogówka jest przezroczysta i składa się z kilku warstw, które nadają jej gładki, kopulasty kształt. Najbardziej zewnętrzna warstwa, nabłonek, jest zaprojektowana tak, aby w razie zadrapania lub otarcia odrywać się i chronić delikatne głębsze warstwy.

Szukanie przyczyny

Najczęstszą przyczyną zadrapań rogówki są wypadki. Drobne paluszki niemowląt i paznokcie są częstą przyczyną otarć u młodych rodziców, gałęzie drzew są częstym źródłem otarć u wędrowców i miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu, a pędzle do makijażu są typową przyczyną u kobiet. Zadrapania mogą być również spowodowane przez ciała obce, które dostają się do oka, a następnie pokonują drogę do wnętrza górnej powieki - powodując zadrapania, które pojawiają się przy każdym mrugnięciu. Dlatego tak ważne jest dokładne zbadanie przyczyny każdego zadrapania rogówki.

Zadrapanie pr abrazji zwykle powoduje prawie natychmiastowy ból i łzawienie, jak oko próbuje wypłukać drażniącego. Wkrótce pojawia się wrażliwość na światło, która może być tak intensywna, że oko może się mimowolnie zamknąć. Jest to właściwie sposób natury na "załatanie" oka w celu ułatwienia gojenia.

Aby potwierdzić, że masz zadrapaną rogówkę, lekarz lub inny pracownik służby zdrowia często nakłada zwilżony pasek fluoresceiny na wewnętrzną powiekę lub białko oka. Fluoresceina jest barwnikiem, który świeci jasnozielono, gdy jest wystawiony na działanie czarnego światła. Barwnik jest wchłaniany przez uszkodzone miejsca, wyraźnie pokazując obszar, w którym doszło do zadrapania lub otarcia.

Naprawianie

Dobra wiadomość jest taka, że większość zadrapań szybko goi się sama, szczególnie te mniejsze i bardziej powierzchowne. Mikroskop konfokalny, zaawansowane technologicznie urządzenie zapewniające ekstremalne powiększenie obrazu żywej tkanki, został wykorzystany do obserwacji gojenia się rogówki w czasie rzeczywistym. Nagrania wideo zapierają dech w piersiach, ponieważ widać jak poszczególne komórki rogówki dosłownie rozciągają się nad sobą, aby naprawić i uszczelnić powierzchnię rogówki.

Jeśli otarcie jest większe lub głębsze, może wymagać łatania, aby wspomóc gojenie. Tradycyjna opaska na oko, przyklejana taśmą, aby utrzymać oko zamknięte, została w dużej mierze zastąpiona przez bandażową soczewkę kontaktową, która jest znacznie wygodniejsza i pozwala na pewne widzenie oraz łatwiejszą obserwację podczas badania kontrolnego. Umożliwia również w razie potrzeby zastosowanie leków. Ponieważ w każdym przypadku naruszenia zewnętrznych granic ciała istnieje ryzyko zakażenia, w leczeniu zadrapań rogówki i powierzchni oka często stosuje się zapobiegawczo miejscowe antybiotyki.

Najczęściej rogówka goi się szybko i całkowicie, ale nie zawsze. W rzadkich przypadkach uszkodzone obszary rogówki mogą nie zagoić się w pełni, pozostawiając zewnętrzne warstwy rogówki podatne na ponowne zejście bez wyraźnego powodu. Uważa się, że jest to bardziej powszechne po zadrapaniach spowodowanych przez materiał organiczny, taki jak gałąź drzewa. Nazywane nawracającymi nadżerkami rogówki, często występują podczas snu budząc osobę z nagłym ostrym bólem i nadmiernym łzawieniem. Istnieje wiele metod leczenia nawracającej erozji rogówki.

Wniosek

Większość ludzi prędzej czy później doświadczy zadrapania rogówki. Większość zadrapań będzie niewielka i ustąpi przy minimalnym leczeniu. Jednak niektóre mogą być poważne i mieć znaczące konsekwencje. Najlepszym sposobem na uniknięcie problemów jest świadomość, że mogą one wystąpić i podjęcie działań mających na celu ochronę oczu w sytuacjach, w których ryzyko urazu oka jest większe. Obejmuje to: noszenie okularów ochronnych podczas pracy z elektronarzędziami lub uprawianie sportów, w których możliwy jest kontakt z oczami. Dotyczy to jazdy na rowerze i strzelectwa sportowego.

Bądź świadomy aktywnych niemowląt z małymi palcami, które wydają się mieć magnetyczną atrakcję oczu swoich rodziców. Jeśli używasz makijażu oczu, pozostaw wystarczająco dużo czasu, aby prawidłowo go zastosować bez pośpiechu i potencjalnie zarysować rogówkę w procesie.

Wreszcie, jeśli doświadczasz zadrapania rogówki, a ból nie ustępuje szybko, udaj się do specjalisty. Pilne centra opieki są w porządku dla większości rzeczy, ale jeśli chodzi o oczy, znalezienie kompetentnego specjalisty opieki nad oczami jest mądre.

2/10/15

Arthur B. Epstein, OD, FAAO
współzałożyciel Phoenix Eye Care
i Centrum Suchego Oka w Arizonie
Fellow of the American Academy of Optometry
American Board of Certification in Medical Optometry
Główny redaktor medyczny Optometric Physician™.



  • Telefon:
    (076)-833-52-27

  • ul.Chopina 54A
    67-200 Głogów

  • E-mail:
    kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.