• (076)-833-52-27
 • kontakt@eyeprotect.pl
 • 10

  lip

  2022

Zwężona źrenica

Każdy wie, że źrenice zmieniają swoją wielkość w zależności od ilości światła, które do nich dociera. Przy większej ilości światła, źrenica zwęża się i staje się mniejsza. Mniej światła i źrenica rozszerza się, wpuszczając więcej światła do tylnej części oka. To mięśnie tęczówki współpracują z autonomicznym układem nerwowym (ANS), aby dostosować tęczówkę tak, aby do oka wpadała odpowiednia ilość światła - jak przysłona w aparacie fotograficznym.

Tęczówka składa się z dwóch rodzajów mięśni:

 • Mięśni zwieraczy, które są jak koncentryczne pierścienie, które zwężają źrenicę do wielkości nawet dwóch milimetrów średnicy
 • Mięśnie rozszerzające, które są ułożone jak szprychy koła rowerowego i mogą rozszerzyć źrenicę nawet do ośmiu milimetrów.


Ale ANS zajmuje się nie tylko odruchem świetlnym, ujawnia również reakcje emocjonalne i psychiczne. Gałąź współczulna ANS odpowiada na to, że dana osoba jest pod wpływem stresu, wywołując reakcję "walcz lub uciekaj", co spowoduje rozszerzenie źrenic. Z drugiej strony, gałąź przywspółczulna znana z "odpoczynku i trawienia" spowoduje zwężenie źrenicy. W danym momencie Twoja źrenica balansuje pomiędzy reakcjami świetlnymi i emocjonalnymi.

Oto kilka przykładów reakcji psychicznych:

Psycholog z Princeton University Daniel Kahneman wykazał, że rozmiar źrenic zwiększa się proporcjonalnie do trudności wykonywanego zadania. Obliczanie 8 x 21 spowoduje lekkie rozszerzenie źrenic, jednak obliczanie 8 x 47 spowoduje ich jeszcze większe rozszerzenie. Niezależnie od problemu, źrenice pozostaną rozszerzone, dopóki nie znajdziesz odpowiedzi lub nie zrezygnujesz.

Nawet przywołanie pamięci wywołuje reakcję źrenic. Kiedy badani zostali poinstruowani, by zapamiętać i wyrecytować serię siedmiu cyfr, ich źrenice stale rosły, gdy uczyli się każdej liczby, ale zmniejszały się równie stale, gdy recytowali każdą z nich.

Wolfgang Einhauser-Treyer, neurofizyk z Philipps University Marburg w Niemczech, odkrył, że "rozszerzenie źrenic może zdradzić decyzję jednostki, zanim zostanie ona otwarcie ujawniona". Poprosił ludzi o naciśnięcie przycisku w dowolnym momencie w ciągu 10 sekund. Rozszerzenie źrenic zaczynało się na około sekundę przed naciśnięciem przycisku i kontynuowało szczytowanie od jednej do dwóch sekund po naciśnięciu.

To badanie wielkości źrenic jest znane jako pupillometria i jest wykorzystywane do badania szerokiego zakresu zjawisk psychologicznych, w tym senności, introwersji, zainteresowania seksualnego, uprzedzeń rasowych, schizofrenii, oceny moralnej, autyzmu i depresji. Kahneman powiedział, że "nigdy nie wykonał żadnej pracy, w której pomiar jest tak precyzyjny". I chociaż "nikt tak naprawdę nie wie na pewno, co te zmiany robią", według Stuarta Steinhauera, dyrektora Biometric Research Lab na Uniwersytecie w Pittsburgu, pupillometria jest cennym narzędziem w badaniach psychologicznych.

Więc następnym razem, gdy spojrzysz komuś w oczy, wiedz, że masz potencjał, aby zobaczyć więcej niż tylko kolor oczu. Możesz mieć wskazówkę, co dzieje się w ich umyśle.

2/3/15


Susan DeRemer, CFRE
Wiceprezes ds. rozwojuDiscovery
Eye Foundation

 • Telefon:
  (076)-833-52-27

 • ul.Chopina 54A
  67-200 Głogów

 • E-mail:
  kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

Najciekawsze publikacje
© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.