• (076)-833-52-27
 • kontakt@eyeprotect.pl
 • lut

  10

  2017

Jak ograniczyć szkodliwe działanie komputera na oczy

Na całym świecie miliony ludzi spędza przy komputerze kilka a czasami nawet kilkanaście godzin dziennie. Takie osoby bardzo często mają potem problem ze wzrokiem. Okazuje się, że oczy zaczynają łzawić, pieką, swędzą a nawet mogą boleć. Pojawia się problem z dobrym widzeniem. Czy to komputer będzie winny?

Jak pokazują nam statystyki nawet 95% osób pracujących przy komputerze ma problemy z oczami. Specjaliści zastanawiają się jak duży wpływ na to będzie miało urządzenia a jak istotną sprawą jest to, że my lekceważymy zasady korzystania z tego urządzenia i organizowania pracy w sposób bezpieczny. Jakich wiec reguł będzie trzeba przestrzegać?

Jak komputer działa na oczy?

Komputer ma to do siebie, że będzie emitował duże ilości ciepła i to zwiększy temperaturę powietrza i wpłynie dalej na mniejszą wilgotność. Jeśli pracujemy wiele godzin przy komputerze w pomieszczeniu z klimatyzacją będzie to powodować pojawienie się zespołu suchego oka, który objawia się między innymi poprzez świąd, pieczenie oraz zaczerwienienie i ból oczu. Tutaj rozwiązaniem będzie między innymi nawilżanie oka przez zastosowanie tak zwanych sztucznych łez. Dodatkowo innym zagrożeniem będzie pole elektrostatyczne. Twarz tak samo jak ekran będą przyciągać naładowane cząsteczki kurzu, pyłki roślinne, bakterie czy cząsteczki substancji chemicznych. To może powodować alergiczne podrażnienie oraz stany zapalne oczu. Objawiać się to będzie obrzękiem na spojówkach, powiekach, zbiera się tam wydzielina. Można również mieć problem z pojawiającym się światłowstrętem jak i też innymi problemami, na jakie trzeba wskazywać. Pamiętamy, że pole elektrostatyczne będzie najbardziej intensywne przez około 15 minut i dlatego właśnie warto zadbać o to, by komputer włączyć kilkanaście minut wcześniej nim rozpoczniemy pracę. Praca kobiet w ciąży nie powinna przekraczać czterech godzin przy komputerze. Takie założenia ma kodeks pracy.

Jeśli chodzi o często pojawiające się kłopoty z oczami będzie trzeba wskazywać między innymi na swędzenie, łzawienie, pieczenie czy bóle oczu. Pogorszy się ostrość widzenia i to już po kilku godzinach pracy. może występować zamglone widzenie, będziemy starać się mrużyć wzrok, by widzieć lepiej. z czasem zaczniemy omijać wiersze przy czytaniu.

Dbaj o oczy – pole widzenia za ekranem

Naszym zadaniem będzie odpowiednie dbanie o warunki pracy. dobrze będzie mieć takie ustawienie, w którym będzie widać również duże połacie terenu za oknem. Najkorzystniej natomiast siedzieć twarzą w takim kierunku, że będzie można gdziekolwiek spojrzeć w dal, w głąb, co będzie odprężeniem i rozluźnieniem dla oka.

 • Telefon:
  (076)-833-52-27

 • ul.Chopina 54A
  67-200 Głogów

 • E-mail:
  kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.