• (076)-833-52-27
 • kontakt@eyeprotect.pl
 • 26

  kwi

  2023

Co powinieneś wiedzieć o kolorze oczu

Jednym z najczęstszych czynników identyfikujących osobę jest jej kolor oczu. Oto co powinieneś wiedzieć o kolorze oczu.


Wszyscy wiemy, że kolor oczu jest genetyczny, zależy od genów, które dziedziczymy od naszych rodziców. Kiedyś myśleliśmy, że brązowe oczy są "dominujące", a niebieskie "recesywne", ale współczesna nauka pokazała, że kolor oczu wcale nie jest taki prosty. Kolor oczu człowieka pochodzi od trzech genów, ale może być nawet 50 genów, które mają wpływ na kolor oczu. Większość ludzi na świecie ma brązowe oczy, a drugimi najczęstszymi kolorami są niebieski i szary. Zielony jest najrzadszym kolorem.

Co daje ci kolor oczu?

Kolor Twoich oczu zależy od tego, ile pigmentu melaniny masz w swojej tęczówce. Im więcej pigmentu masz, tym ciemniejsze będą twoje oczy. Niebieskie, szare i zielone oczy są jaśniejsze, ponieważ w tęczówce znajduje się mniej melaniny. Większość kaukaskich dzieci rodzi się z niebieskimi oczami, ponieważ melanina nie jest obecna przy urodzeniu, ale rozwija się z wiekiem. Jednak już w wieku trzech lat ich kolor oczu jest określony.

Czynnikiem przyczyniającym się do tego jest również stroma, przednia warstwa tęczówki, która zawiera włókna rozpraszające światło odbite na zewnątrz. To pomaga wyjaśnić, dlaczego twoje oczy mogą wydawać się zmieniać kolor lub intensyfikować go w zależności od tego, jaki kolor nosisz, wzmacniając rozproszone światło odbijające się z powrotem.

Niektóre dzieci rodzą się z oczami, które nie są tego samego koloru. Może to być spowodowane wadliwym rozwojem transportu pigmentu, urazem w łonie matki lub krótko po urodzeniu lub łagodnym zaburzeniem genetycznym. Ponieważ jednak istnieje niewielka szansa, że może to wskazywać na chorobę oczu, taką jak zespół Hornera, sugeruje się przeprowadzenie wczesnego badania oczu, aby upewnić się, że nie dzieje się nic poważnego.

Czy twoje oczy mogą zmienić kolor?

Wbrew powszechnej opinii, Twoje oczy nie zmieniają koloru w oparciu o emocje. Tęczówka to mięsień, który rozszerza się i kurczy, aby kontrolować wielkość źrenicy. Zwiększa się ona przy słabym oświetleniu, a zmniejsza przy jasnym. Kurczy się również, gdy skupiasz się na bliskich zadaniach, takich jak czytanie książki. Niektóre emocje mogą również zmienić rozmiar źrenicy, takie jak złość, smutek lub szczęście. Może to spowodować, że pigmenty w tęczówce będą się ściskać lub rozchodzić, zmieniając nieco wygląd koloru oczu. Również dlatego, że źrenica jest czarna, twoje oczy wydają się ciemniejsze. Istnieją sytuacje, w których kolor oczu może lekko ściemnieć, takie jak dojrzewanie, ciąża i starzenie się u 10%-15% osób rasy kaukaskiej o jasnych oczach.

Co jeszcze robi melanina?

Oprócz nadawania naszym oczom koloru, melanina pomaga chronić je przed słońcem. Ponieważ mają mniej pigmentu, jasne oczy są znacznie bardziej wrażliwe na szkodliwe promienie UV pochodzące ze słońca i urządzeń elektronicznych niż oczy brązowe lub czarne. To sprawia, że ochrona przed promieniowaniem UV jest jeszcze ważniejsza dla niemowląt i osób o jasnych oczach.

Wreszcie, ponieważ niektórzy ludzie wierzą, że oczy są oknami do duszy, istnieją pewne przesądy dotyczące koloru oczu. Uważa się, że ludzie o niebieskich oczach mają bogatą wyobraźnię, ludzie o zielonych oczach mają bystre umysły, oczy leszczynowe wskazują na namiętną duszę, a ludzie o brązowych oczach są spokojni, ale mają ukrytą pasję. Co mówi o tobie twój kolor oczu?

3/17/16

Susan DeRemer, CFRE
Wiceprezes ds. rozwoju
Fundacja Discovery Eye

Co powinieneś wiedzieć o kolorze oczu Tagged on: genetyka tęczówka

 • Telefon:
  (076)-833-52-27

 • ul.Chopina 54A
  67-200 Głogów

 • E-mail:
  kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.