• (076)-833-52-27
 • kontakt@eyeprotect.pl
 • 22

  maj

  2023

Zrozumienie i leczenie zadrapań i otarć rogówki

Zadrapania i otarcia rogówki

Nazwij to zadrapaniem, otarciem lub erozją; bez względu na to, jak to opiszesz i jaka jest przyczyna, uszkodzenie rogówki zawsze powoduje ból.

Czym dokładnie jest rogówka i dlaczego nawet niewielkie zadrapanie może tak bardzo boleć? Rogówka to przezroczysta kopuła znajdująca się w przedniej części oka. Jej głównym zadaniem jest odprowadzanie łez, a wraz z nimi skupianie światła do oka. Następnie przechodzi ono przez krystaliczną soczewkę i dalej do siatkówki, gdzie jest przekształcane w impulsy elektryczne, które ostatecznie są przekształcane przez mózg w widzenie.

Ponieważ wzrok jest tak istotny dla przetrwania, a rogówka tak kluczowa dla widzenia, jest ona jedną z najsilniej unerwionych i najbardziej wrażliwych tkanek. Nawet najmniejszy kawałek kurzu, który dostanie się do oka i dotknie rogówki, może powodować znaczny dyskomfort, podrażnienie i obfite łzawienie w celu jego zmycia. Zdrowa rogówka jest przezroczysta i składa się z kilku warstw, które nadają jej gładki kształt przypominający kopułę. Najbardziej zewnętrzna warstwa, nabłonek, jest zaprojektowana tak, aby w przypadku zadrapania lub otarcia oderwać się, aby chronić delikatne głębsze warstwy.

Poszukiwanie przyczyny

Najczęstszymi przyczynami zadrapań rogówki są wypadki. Małe paluszki i paznokcie niemowląt są częstą przyczyną otarć u młodych rodziców, gałęzie drzew są częstym źródłem otarć u turystów i miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu, a pędzle do makijażu są typową przyczyną u kobiet. Zadrapania mogą być również spowodowane przez ciała obce, które dostają się do oka, a następnie przedostają się do wnętrza górnej powieki - powodując zadrapanie, które pojawia się przy każdym mrugnięciu. Dlatego tak ważne jest dokładne zbadanie przyczyny każdego zadrapania rogówki.

Zadrapanie lub otarcie zwykle powoduje niemal natychmiastowy ból i łzawienie, gdy oko próbuje zmyć czynnik drażniący. Wkrótce potem pojawia się nadwrażliwość na światło, która może być tak intensywna, że oko może się mimowolnie zamknąć. Jest to w rzeczywistości naturalny sposób "łatania" oka w celu ułatwienia gojenia.

Aby potwierdzić zadrapanie rogówki, lekarz lub inny pracownik służby zdrowia często nakłada zwilżony pasek fluoresceiny na wewnętrzną powiekę lub białko oka. Fluoresceina to barwnik, który świeci na zielono pod wpływem czarnego światła. Barwnik jest wchłaniany przez uszkodzone obszary, wyraźnie pokazując obszar zadrapania lub otarcia.

Leczenie

Dobrą wiadomością jest to, że większość zadrapań szybko goi się samoistnie, zwłaszcza te mniejsze i bardziej powierzchowne. Mikroskop konfokalny, zaawansowane technologicznie urządzenie zapewniające ekstremalne powiększenie żywej tkanki, został wykorzystany do obserwacji gojenia się rogówki w czasie rzeczywistym. Nagrania wideo zapierają dech w piersiach, ponieważ widać, jak poszczególne komórki rogówki dosłownie rozciągają się nad sobą, aby naprawić i uszczelnić powierzchnię rogówki.

Jeśli otarcie jest większe lub głębsze, może wymagać łatania, aby wspomóc gojenie. Tradycyjna opaska na oko nakładana za pomocą taśmy w celu zamknięcia oka została w dużej mierze zastąpiona przez bandażową soczewkę kontaktową, która jest znacznie wygodniejsza i umożliwia pewne widzenie oraz łatwiejszą obserwację podczas badania kontrolnego. W razie potrzeby umożliwia również stosowanie leków. Ponieważ istnieje ryzyko infekcji w przypadku naruszenia zewnętrznych granic ciała, miejscowe antybiotyki są często stosowane jako środek ostrożności w leczeniu zadrapań rogówki i powierzchni oka.

Najczęściej rogówka goi się szybko i całkowicie, ale nie zawsze. W rzadkich przypadkach uszkodzone obszary rogówki mogą nie zagoić się w pełni, pozostawiając zewnętrzne warstwy rogówki podatne na ponowne odpadnięcie bez wyraźnego powodu. Uważa się, że jest to bardziej powszechne po zadrapaniach spowodowanych materiałem organicznym, takim jak gałąź drzewa. Nazywane nawracającymi erozjami rogówki, często występują podczas snu, budząc osobę nagłym ostrym bólem i nadmiernym łzawieniem. Istnieje wiele metod leczenia nawracającej erozji rogówki.

Wnioski

Większość ludzi prędzej czy później doświadczy zadrapania rogówki. Większość zadrapań będzie niewielka i ustąpi po minimalnym leczeniu. Jednak niektóre z nich mogą być poważne i mieć znaczące konsekwencje. Najlepszym sposobem na uniknięcie problemów jest świadomość, że mogą one wystąpić i podjęcie środków w celu ochrony oczu w sytuacjach, w których ryzyko urazu oka jest wyższe. Obejmuje to: noszenie okularów ochronnych podczas pracy z elektronarzędziami lub uprawianie sportów, w których możliwy jest kontakt z oczami. Obejmuje to jazdę na rowerze i strzelectwo sportowe.

Należy uważać na aktywne niemowlęta z małymi palcami, które wydają się przyciągać magnetycznie oczy rodziców. Jeśli używasz makijażu oczu, pozostaw wystarczająco dużo czasu na jego prawidłowe nałożenie bez pośpiechu i potencjalnego zadrapania rogówki.

Wreszcie, jeśli dojdzie do zadrapania rogówki, a ból nie ustąpi szybko, należy udać się do okulisty. Centra pomocy doraźnej są w porządku w przypadku większości rzeczy, ale jeśli chodzi o oczy, znalezienie doświadczonego okulisty jest rozsądne.

2/10/15

Arthur B. Epstein, OD, FAAO
współzałożyciel Phoenix Eye Care
i Centrum Suchego Oka w Arizonie
Członek Amerykańskiej Akademii Optometrii
Amerykańska Rada Certyfikacji w Optometrii Medycznej
Redaktor naczelny Optometric Physician™

Zrozumienie i leczenie zadrapań i otarć rogówki Tagged on: rogówka otarcia rogówki zadrapania rogówki dr Arthur B. Epstein Phoenix Eye Care

 • Telefon:
  (076)-833-52-27

 • ul.Chopina 54A
  67-200 Głogów

 • E-mail:
  kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.