• (076)-833-52-27
  • kontakt@eyeprotect.pl
  • 25

    maj

    2023

Kiedy jest najlepszy czas na operację zaćmy?

Wraz z wiekiem, zaćma staje się powodem do niepokoju i pojawia się pytanie - kiedy jest najlepszy czas na operację zaćmy?

Od dziesięcioleci krążą stare legendy na temat zaćmy, które często prowadzą do niepotrzebnego strachu i obaw wielu pacjentów. Mity te dotyczą takich pojęć, jak "dojrzałość", konieczność późniejszego noszenia opasek na oczy, niebezpieczeństwo związane ze "zbyt długim oczekiwaniem" itp. Tak jak techniki usuwania zaćmy zmieniły się na przestrzeni dziesięcioleci, tak samo zmieniły się wskazania do zabiegu.

Po pierwsze, zaćma jest normalną częścią procesu starzenia. Pacjenci nie powinni być zaniepokojeni, jeśli powiedziano im, że rozwija się u nich zaćma, nawet po pięćdziesiątce. Wraz z wiekiem naturalna przezroczysta soczewka wewnątrz oka staje się coraz twardsza, ciemniejsza i bardziej mętna. Ta ciemna, mętna soczewka nazywana jest zaćmą. Zaćma rozwija się w różnym tempie u różnych osób, a nawet w różnych oczach tej samej osoby. Zazwyczaj potrzeba wielu lat, aby soczewka zmętniała na tyle, by wpłynąć na ostrość widzenia. Istnieje wiele różnych rodzajów zaćmy w zależności od tego, który obszar soczewki ulega zmętnieniu, ale typowa zaćma związana z normalnym starzeniem się powoduje stosunkowo jednolite zmętnienie z gęstszym centralnym rdzeniem i jest określana jako "stwardnienie jądrowe". Inne odmiany zaćmy mają tendencję do szybszego wzrostu, są stosunkowo rzadkie i często wynikają z pewnych warunków innych niż typowe starzenie się.

Niezależnie od rodzaju zaćmy u pacjenta, leczenie jest takie samo: ekstrakcja zaćmy z wszczepieniem soczewki wewnątrzgałkowej. Na przestrzeni lat nastąpił ogromny postęp w projektowaniu soczewek, które obecnie zapewniają doskonałe, stabilne i przewidywalne widzenie przez resztę życia pacjenta i zazwyczaj nie wymagają wymiany po wszczepieniu.

Zaćma powoduje różne objawy, które mogą być bardziej lub mniej istotne dla potrzeb konkretnej osoby, takie jak:

  • oślepianie jasnym światłem
  • Trudności z widzeniem drobnego druku
  • Trudności z podążaniem za piłką golfową lub tenisową
  • Upośledzenie prowadzenia samochodu w nocy
  • Trudności z widzeniem znaków drogowych
  • Widzenie wyników lub drobnego druku w telewizji
  • Drobne zadania wzrokowe, takie jak nawlekanie igły itp.

Chociaż operacja zaćmy jest niezwykle skutecznym zabiegiem z zaledwie 1-2% ryzykiem powikłań, nadal wiąże się z pewnym ryzykiem. Dlatego operacja zaćmy powinna być wykonywana tylko wtedy, gdy można coś zyskać. Innymi słowy, KORZYŚCI MUSZĄ PRZEWAŻAĆ RYZYKO. Oznacza to, że jeśli objawy są łagodne i nie zakłócają codziennych czynności, nie nadszedł czas, aby zaakceptować ryzyko operacji. Gdy upośledzenie wzroku postępuje do punktu, w którym TY czujesz, że Twoje codzienne czynności i przyjemność z życia są upośledzone, jest to czas, aby przejść do operacji. Próg ten jest bardzo różny u różnych osób. Niektórzy ludzie czują się upośledzeni z widzeniem 20/25, a inni nadal funkcjonują w zakresie swoich zwykłych czynności, dopóki nie osiągną 20/100! Najlepszym pierwszym krokiem do ustalenia, czy nadszedł czas na operację, jest uzyskanie aktualnej refrakcji. Oznacza to szczegółowe sprawdzenie nowych okularów. Często rozwój zaćmy zmienia receptę na okulary danej osoby, a jej aktualizacja może poprawić objawy wzrokowe na miesiące lub lata. Gdy nowe okulary nie poprawiają już odpowiednio wzroku, wskazana jest operacja.

W większości przypadków odkładanie operacji zaćmy nie ma wpływu na jej ostateczny wynik. Pozostawienie zaćmy w spokoju do czasu, aż będzie się na nią gotowym, nie zaszkodzi ani pacjentowi, ani jego oku. Istnieją oczywiście pewne wyjątki od tej reguły, takie jak dystrofia Fuchsa, pseudoeksfoliacja, nieleczona jaskra z wąskim kątem przesączania i inne. Są to jednak stosunkowo rzadkie schorzenia, o których porozmawia z Tobą lekarz, jeśli masz którąkolwiek z tych diagnoz.

Podsumowując, czas na przystąpienie do operacji zaćmy jest określany przez pacjenta. TY oceniasz swoje potrzeby związane ze stylem życia i sprawnością widzenia w ramach wykonywanych czynności. Gdy uznasz, że masz problemy z wykonywaniem tych czynności, korzyści przewyższą ryzyko i nadejdzie czas na ich usunięcie. Nie powinieneś odczuwać żadnej presji na pilność tego procesu.

Po ustaleniu, że jesteś gotowy na operację zaćmy, chirurg omówi z Tobą opcje wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej, w tym soczewki neutralizujące astygmatyzm, standardowe soczewki do dali lub bliży, soczewki wieloogniskowe, soczewki akomodacyjne i inne. Obecne standardowe podejście do operacji zaćmy nazywa się "fakoemulsyfikacją" i wykorzystuje technologię ultradźwiękową do usunięcia zaćmy. Istnieją również urządzenia laserowe, które pomagają w wykonywaniu nacięć i rozbijaniu soczewki, które wielu chirurgów stosuje obecnie oprócz fakoemulsyfikacji. Ogólnie rzecz biorąc, operacja zaćmy trwa tylko kilka minut, jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, jest bezbolesna i ma bardzo krótki czas rekonwalescencji. Obecnie nie stosuje się plastrów pirackich! Większość pacjentów jest bardzo zadowolona z wyników, ale wymaga to odpowiedniej rozmowy z chirurgiem przed zabiegiem, aby jak najlepiej ocenić potrzeby indywidualnego pacjenta. Dobrze poinformowany pacjent, który uczestniczy w swojej opiece, osiąga najlepsze wyniki!

6/18/15

Sameh Mosaed, MD
Dyrektor Usług Jaskrowych, Gavin Herbert Eye Institute, UC Irvine
Profesor nadzwyczajny chirurgii zaćmy i jaskry, UC Irvine School of Medicine

Kiedy jest najlepszy czas na operację zaćmy? Tagged on: operacja zaćmy dr Sameh Mosaed Gavin Herbert Eye Institute implant soczewka wewnątrzgałkowa IOL UC Irvine

  • Telefon:
    (076)-833-52-27

  • ul.Chopina 54A
    67-200 Głogów

  • E-mail:
    kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.