• (076)-833-52-27
 • kontakt@eyeprotect.pl
 • 30

  cze

  2023

Warstwy siatkówki

Siatkówka znajdująca się w tylnej części oka jest niezbędna do prawidłowego widzenia. Każda warstwa komórek w tej tkance służy określonemu celowi. Przygotowując się do Miesiąca Świadomości Zwyrodnienia Plamki Związanego z Wiekiem w lutym, przyjrzyjmy się bliżej warstwom siatkówki i ich funkcjom.

Warstwy siatkówki

Naczyniówka - składa się z warstwy naczyń krwionośnych, które dostarczają tlen i składniki odżywcze do siatkówki. Defekt genu CHM może powodować choroideremię, nieszczelne naczynia krwionośne mogą rozszerzać się w siatkówce, powodując mokre zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) i retinopatię cukrzycową.

Nabłonek barwnikowy siatkówki - jest to pojedyncza warstwa komórek, które zapewniają niezbędne odżywianie i usuwanie odpadów dla komórek fotoreceptorów. Nagromadzenie odpadów może prowadzić do AMD i choroby Stargardta.

Fotoreceptory - w tym miejscu znajdują się pręciki i czopki , które przekształcają światło w sygnały elektryczne. Pręciki pomagają w widzeniu nocnym i peryferyjnym. Czopki są bardziej skoncentrowane w plamce żółtej (centralnej części siatkówki) i zapewniają widzenie centralne i widzenie kolorów. Śmierć pręcików może powodować utratę wzroku zwaną barwnikowym zapaleniem siatkówki, podczas gdy AMD to utrata widzenia centralnego.

Komórkipoziome - Komórki te są połączone z fotoreceptorami, które otaczają dwubiegunowe połączone komórki fotoreceptorowe i pomagają zintegrować i regulować dane wejściowe z wielu komórek fotoreceptorowych, zwiększając ostrość widzenia.

Komórki dwubiegunowe- Zależność każdej warstwy siatkówki od siebie jest tutaj zilustrowana. Komórki te pobierają informacje elektryczne z komórek fotoreceptorów i przekazują je do innych komórek siatkówki.

Komórki zwojowe - Komórki te rozciągają się, tworząc nerw wzrokowy, który przekazuje informacje do mózgu i pobiera informacje elektryczne z komórek dwubiegunowych i przetwarza je w celu określenia kształtów, kontrastu i koloru. Jaskrowa utrata wzroku wynika z wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego, które wpływa na nerw wzrokowy, przerywając sygnały do mózgu.

1/26/16


Susan DeRemer, CFRE
Wiceprezes ds. rozwoju
Discovery Eye Foundation

Warstwy siatkówkioka Tagged on: Komórki dwubiegunowe naczyniówki Komórki zwojowe Komórki poziome Fotoreceptory Nabłonek barwnikowy siatkówki

 • Telefon:
  (076)-833-52-27

 • ul.Chopina 54A
  67-200 Głogów

 • E-mail:
  kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.