• (076)-833-52-27
  • kontakt@eyeprotect.pl
  • 1

    lip

    2023

Mózg i oko - jak ze sobą współpracują?

Mózg i oko

Oko działa jak aparat fotograficzny. Tęczówka i źrenica kontrolują ilość światła wpuszczanego do tylnej części oka, podobnie jak migawka aparatu fotograficznego. Gdy jest bardzo ciemno, nasze źrenice powiększają się, wpuszczając więcej światła; gdy jest bardzo jasno, nasze tęczówki zwężają się, wpuszczając bardzo mało światła.

Soczewka oka, podobnie jak obiektyw aparatu, pomaga nam ustawić ostrość. Ale tak jak aparat wykorzystuje lustra i inne urządzenia mechaniczne do ustawiania ostrości, tak my polegamy na okularach i soczewkach kontaktowych, które pomagają nam widzieć wyraźniej.

Zogniskowane promienie świetlne są następnie kierowane do tylnej części oka, na siatkówkę, która działa jak klisza w aparacie fotograficznym. Komórki siatkówki pochłaniają i przekształcają światło w impulsy elektrochemiczne, które są przesyłane wzdłuż nerwu wzrokowego do mózgu. Mózg odgrywa kluczową rolę w pomaganiu nam w widzeniu, ponieważ przekłada obraz na coś, co możemy zrozumieć.

Oko może być małe, ale jest jedną z najbardziej niesamowitych części ciała. Aby lepiej je zrozumieć, warto zapoznać się z jego poszczególnymi częściami i ich działaniem.

Naczyniówka
Warstwa z naczyniami krwionośnymi, która wyściela tylną część oka i znajduje się między siatkówką (wewnętrzną warstwą wrażliwą na światło, która działa jak film) a twardówką (zewnętrzną białą częścią gałki ocznej).

Ciało rzęskowe
Struktura mięśniowa znajdująca się za tęczówką, która skupia soczewkę.

Rogówka
Przednia część oka, która jest przezroczysta i pomaga skupić światło w oku. Laserowa chirurgia korekcyjna zmienia kształt rogówki, zmieniając ostrość w celu zwiększenia ostrości i/lub przejrzystości.

Fovea
Środek plamki żółtej, który zapewnia ostre widzenie.

Tęczówka
Kolorowa część oka służąca do regulacji ilości światła wpadającego do oka. Soczewka Skupia promienie świetlne na siatkówce w tylnej części oka. Soczewka jest przezroczysta i może się pogarszać wraz z wiekiem, powodując konieczność noszenia okularów do czytania. Soczewki wewnątrzgałkowe zastępują soczewki zmętniałe w wyniku zaćmy.

Plamka
Obszar w centrum siatkówki, który zawiera specjalne komórki wrażliwe na światło, pozwalające nam wyraźnie widzieć drobne szczegóły w centrum naszego pola widzenia. Pogorszenie stanu plamki żółtej może być powszechne wraz z wiekiem, powodując zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem.

Nerw wzrokowy
Wiązka ponad miliona włókien nerwowych przenoszących informacje wizualne z siatkówki do mózgu. Mózg kontroluje to, co widzisz, ponieważ łączy obrazy. Ponadto obrazy skupione na siatkówce są odwrócone do góry nogami, więc mózg odwraca je prawą stroną do góry. To odwrócenie obrazów przypomina działanie lustra w aparacie fotograficznym. Jaskra może wystąpić, gdy zwiększone ciśnienie w oku ogranicza przepływ impulsów do mózgu, powodując uszkodzenie nerwu wzrokowego i utrudniając widzenie.

Źrenica
Ciemny otwór pośrodku tęczówki zmienia rozmiar, aby dostosować się do ilości światła dostępnego do skupienia się na siatkówce.

Siatkówka
Warstwa nerwowa wyściełająca tylną część oka, która odbiera światło i wytwarza impulsy elektryczne przesyłane przez nerw wzrokowy do mózgu.

Twardówka
Biała zewnętrzna powłoka gałki ocznej.

Ciecz szklista
Przezroczysta, galaretowata substancja wypełniająca centralną jamę oka.

3/3/16

Susan DeRemer, CFRE
Wiceprezes ds. rozwoju
Discovery Eye Foundation

Mózg i oko - jak ze sobąwspółpracują Tagged on: naczyniówka ciało rzęskowe rogówka dołek tęczówka plamka nerw wzrokowy źrenica siatkówka twardówka ciało szkliste ciecz wodnista

  • Telefon:
    (076)-833-52-27

  • ul.Chopina 54A
    67-200 Głogów

  • E-mail:
    kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.