• (076)-833-52-27
 • kontakt@eyeprotect.pl
 • 8

  gru

  2022

Styczeń jest miesiącem świadomości jaskry

National Glaucoma Awareness Month przypomina nam wszystkim o regularnych badaniach wzroku i okazywaniu wsparcia osobom cierpiącym na tę chorobę. Jaskra jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku i ślepoty. Jaskra jest często nazywana "podstępnym złodziejem wzroku", ponieważ we wczesnych stadiach ma niewiele objawów lub znaków ostrzegawczych. Może być zdiagnozowana tylko przez pełne badanie oczu przez lekarza okulistę.

Jaskra jest chorobą, w której dochodzi do wzrostu ciśnienia i uszkodzenia nerwu wzrokowego oka. Rodzaje tej choroby obejmują powszechną jaskrę pierwotną otwartego kąta, która powoduje powolne pogarszanie się wzroku obwodowego i jest związana z wiekiem. Jaskra z zamknięciem kąta, w której system odprowadzania płynu jest wąski i zamknięty, tak że płyn wodnisty pozostaje w przedniej komorze oka, a ciśnienie wewnątrzgałkowe wzrasta; oraz jaskra z niskim napięciem, w której nerw wzrokowy ulega uszkodzeniu, mimo że ciśnienie wewnątrzgałkowe mieści się w normie. Obecnie nie ma sposobu na przywrócenie wzroku utraconego w wyniku jaskry, ponieważ raz uszkodzone komórki nerwowe nie regenerują się.

Kilka ważnych faktów, które powinieneś wiedzieć o jaskrze u dorosłych:

 • Więcej pacjentów niż kiedykolwiek jest dotkniętych chorobą - Ponad 3 miliony osób w USA ma jaskrę, a liczba ta rośnie.
 • Jaskramoże dotknąć ludzi w każdym wieku - Najczęstsza forma jaskry, jaskra pierwotna z otwartym kątem, staje się bardziej powszechna wraz z wiekiem. Jednak jaskra może dotknąć każdego, nawet niemowlęta i dzieci, ale zdarza się to rzadko.
 • Demografia odgrywa rolę - Jaskra jest główną przyczyną ślepoty wśród Afroamerykanów; jest również bardzo powszechna u Latynosów w wieku powyżej 65 lat.
 • Czy jaskra jest dziedziczna? Ryzyko rozwoju jaskry pierwotnej otwartego kąta jest do dziewięciu razy większe, jeśli rodzice lub rodzeństwo mają tę chorobę.
 • Nadzieja dla przyszłych pacjentów z jaskrą -. Chociaż nie ma lekarstwa na żadną formę jaskry, wczesna diagnoza i leczenie pomagają kontrolować chorobę i spowalniają proces utraty wzroku lub ślepoty.

Nowsze metody leczenia jaskry

Leczenie jaskry zwykle rozpoczyna się od stosowania leków miejscowych (krople do oczu), które obniżają ciśnienie wewnątrzgałkowe. W ciągu ostatnich dwóch lat dwa nowe leki miejscowe zostały zatwierdzone do leczenia jaskry: VYZULTA®i Rhopressa®. VYZULTA® jest modyfikacją klasy leków obecnie stosowanych w leczeniu jaskry - analogów prostaglandyn. Lek ten pomaga obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez zwiększenie odpływu płynu (cieczy wodnistej) z oka.

Rhopressa® należy do nowej klasy leków stosowanych w leczeniu jaskry, zwanych inhibitorami kinazy Rho. Rhopressa®, podobnie jak VYZULTA®, również obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez zwiększenie odpływu cieczy wodnistej. Zarówno Rhopressa®, jak i VYZULTA® są dawkowane raz dziennie i stwarzają niewiele, jeśli w ogóle, problemów związanych z bezpieczeństwem ogólnym.

Laser

Jaskrę z zamkniętym kątem zwykle leczy się za pomocą lasera, który robi mały otwór w tęczówce, ułatwiający odpływ płynu. Procedura ta nazywana jest laserową irydotomią obwodową.

W przypadku jaskry pierwotnej otwartej, gdy krople do oczu nie wystarczają do obniżenia ciśnienia, można zastosować procedurę zwaną selektywną trabekuloplastyką laserową (SLT). SLT zmniejsza ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez stymulację zwiększonego odpływu płynu z oka. SLT oferuje lepszy profil bezpieczeństwa w porównaniu do starszych terapii laserowych jaskry i może obniżyć ciśnienie w oku nawet o 20 do 30 procent. Jest ona zazwyczaj stosowana jako kolejny krok u pacjentów, których jaskra jest niekontrolowana przy pomocy terapii medycznej. Ze względu na doskonały stosunek korzyści do ryzyka, SLT może być jednak czasami stosowana zamiast leków, zwłaszcza u pacjentów, którzy mają trudności z przyjmowaniem kropli do oczu.

Chirurgia

Gdy inne metody leczenia zawiodą, istnieje wiele terapii chirurgicznych w celu obniżenia ciśnienia w oku. Te chirurgiczne podejścia, które są bardziej ryzykowne niż terapia medyczna lub lasery, są zwykle stosowane, gdy niechirurgiczne środki nie działają wystarczająco dobrze, aby zatrzymać utratę wzroku.

MIGS

Celem minimalnie inwazyjnej chirurgii jaskry (MIGS) jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego poprzez wzmocnienie wewnętrznego systemu drenażu wodnistego oka. Niektóre MIGS mogą być wykonywane jako samodzielne procedury, podczas gdy inne są zwykle wykonywane wraz z operacją zaćmy u pacjentów z istotną wizualnie zaćmą i łagodną lub umiarkowaną jaskrą.

Obecnie istnieje wiele różnych, niedawno zatwierdzonych przez FDA, MIGS dostępnych do użytku w tym kraju. MIGS są zazwyczaj wykonywane przez małe nacięcie w oku z minimalnym urazem tkanek i oferują korzystny profil bezpieczeństwa, jak również szybsze odzyskiwanie wzroku niż tradycyjne operacje jaskry. Jest wielu dobrze wykwalifikowanych specjalistów od jaskry, którzy wykonują procedurę MIGS.

Przegląd leczenia jaskry


Narodowy Miesiąc Wiedzy o Jaskrze przypomina nam wszystkim o regularnych badaniach wzroku. Nie pozwól, aby jaskra ukradła Ci wzrok! Najlepszym sposobem ochrony wzroku jest coroczne kompleksowe badanie oczu.


Dzięki finansowaniu przez prywatnych filantropów, badania prowadzone przez DEF wciąż czynią wielkie postępy w kierunku opracowania lekarstw i leczenia jaskry. Jeśli chcesz wesprzeć badania DEF nad ratowaniem wzroku, przekaż darowiznę już dziś!

Styczeń jest miesiącem świadomościjaskry Tagged on: niewidomi krople do oczu egzamin oczu zdrowie oczu jaskra słabe widzenie zasoby wzroku

 • Telefon:
  (076)-833-52-27

 • ul.Chopina 54A
  67-200 Głogów

 • E-mail:
  kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.