• (076)-833-52-27
 • kontakt@eyeprotect.pl
 • 19

  paź

  2021

Ćwiczenie dla lepszego wzroku

Prawdopodobnie wiesz już, że ćwiczenia fizyczne pomagają utrzymać ciało w dobrej kondycji, ale możesz nie zdawać sobie sprawy, że mogą one również pomóc Twojemu wzrokowi.

Niezależnie od tego, czy masz doskonały wzrok, czy doświadczasz objawów choroby oczu, ćwiczenia mogą być korzystne. Poniżej przedstawiamy kilka konkretnych problemów, którym można zapobiec za każdym razem, gdy pójdziesz na siłownię lub po prostu na szybki spacer:

AMD (zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem)

Związana z wiekiem utrata wzroku w wyniku AMD może być wyniszczająca, ponieważ nie ma na nią lekarstwa. Badania sugerują jednak, że aktywność fizyczna może pomóc chronić nasze oczy przed AMD w miarę starzenia się. Jedno z badań wykazało, że większa dawka ćwiczeń fizycznych, w szczególności bieganie, wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia AMD. Inne badanie sugeruje, że ćwiczenia aerobowe zwiększają poziom "czynników wzrostu", zwłaszcza czynnika neurotroficznego pochodzenia mózgowego (B.D.N.F.), który przyczynia się do ochrony funkcji i struktury siatkówki przed degeneracją.

Retinopatia cukrzycowa

Aktywność fizyczna może pomóc w utrzymaniu cukrzycy pod kontrolą, co z kolei pomaga ograniczyć powikłania, takie jak retinopatia cukrzycowa, która jest główną przyczyną utraty wzroku wśród dorosłych w wieku produkcyjnym w USA.

Jaskra

Wykazano, że ćwiczenia obniżają IOP (ciśnienie wewnątrzgałkowe) i poprawiają przepływ krwi do siatkówki i nerwu wzrokowego. Badania wykazały, że zarówno jogging, jak i podnoszenie ciężarów przynoszą znaczące korzyści. Uważaj tylko, ponieważ wstrzymywanie oddechu, które jest powszechne w podnoszeniu ciężarów i jodze, może w rzeczywistości zwiększyć IOP.

Jeśli obawiasz się, że będziesz musiał zacząć trenować do triatlonu, aby czerpać korzyści z ćwiczeń dla oczu, nie obawiaj się. Regularny program umiarkowanej aktywności fizycznej pomoże Ci utrzymać oczy i ciało w zdrowiu i dobrej kondycji. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące obecnego poziomu ćwiczeń lub masz obawy przed rozpoczęciem nowego programu, porozmawiaj ze swoim lekarzem okulistą.

Nic w tym wpisie na blogu nie może być interpretowane jako porada medyczna, ani nie ma na celu zastąpienia zaleceń lekarza specjalisty. W przypadku szczegółowych pytań należy skontaktować się z lekarzem okulistą.

 • Telefon:
  (076)-833-52-27

 • ul.Chopina 54A
  67-200 Głogów

 • E-mail:
  kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.