• (076)-833-52-27
 • kontakt@eyeprotect.pl
 • 30

  paź

  2021

Czy filmy 3-D są szkodliwe dla oczu?

Filmy 3-D przeszły długą drogę od czasów klasyków z lat 50-tych, takich jak Dom z wosku czy Stworzenie z czarnej laguny. Wraz ze wzrostem popularności gier 3D, sieci telewizyjnych i odbiorników telewizyjnych, wydaje się, że oglądanie filmów w trójwymiarze będzie trwało, ale czy jest to dobre dla oczu Twoich lub Twoich dzieci?

Brak dowodów na szkodliwe działanie

Być może czytałeś ostrzeżenia na swojej grze lub telewizorze 3-D: "Ostrzeżenie: Dzieci i nastolatki mogą być bardziej podatne na problemy zdrowotne związane z oglądaniem w 3D...itp." Jednak według American Academy of Ophthalmology, nie ma obecnie rozstrzygających badań dotyczących krótko- i/lub długoterminowego wpływu oglądania 3-D na rozwój wzroku lub zdrowie oczu u dzieci.

Wyzwania związane z oglądaniem filmów 3-D

Jednak nawet pomimo braku aktualnych dowodów na długoterminowe skutki, niektórzy ludzie odczuwają dyskomfort podczas oglądania obrazów stereoskopowych. Proces zbierania się oczu w celu oglądania obrazów znajdujących się przed lub za ekranem może powodować zmęczenie oczu i bóle głowy. Siedzenie w większej odległości od ekranu może pomóc złagodzić ten problem. Widzowie z nadwrażliwością wzrokowo-ruchową (VHM), która może powodować chorobę lokomocyjną i zaburzenia akomodacji, mogą doświadczać zawrotów głowy i mdłości podczas oglądania filmów trójwymiarowych. Osoby z amblyopią (brak równowagi w sile wzroku między obojgiem oczu) lub zezem (nieprawidłowe ustawienie oczu) mogą mieć trudności z oglądaniem obrazów trójwymiarowych. Istnieje również niewielka populacja osób, którym brakuje widzenia obuocznego i dlatego w ogóle nie widzą obrazów trójwymiarowych.

3-D jako test wzroku

Ten potencjalny dyskomfort ma swoje plusy, ponieważ zdolność postrzegania głębi w 3-D może być bardzo czułym testem szeregu wskaźników zdrowia wzroku. W przypadku 1 na 4 dzieci cierpiących na ukryte problemy ze wzrokiem oraz 3 do 9 milionów osób z problemami widzenia obuocznego, oglądanie telewizji i filmów 3-D może pomóc w identyfikacji problemów, a tym samym doprowadzić do podjęcia leczenia.

Korzyści edukacyjne

Oprócz korzyści wynikających z ujawnienia ukrytych problemów ze wzrokiem, oglądanie filmów trójwymiarowych może mieć również korzyści edukacyjne. Na przykład, badania wykazały, że nauczanie w 3D może skutkować znaczną poprawą zrozumienia i zatrzymania materiału w porównaniu z tradycyjnymi prezentacjami. Aby dowiedzieć się więcej na temat 3D w klasie, przeczytaj ten raport na temat zdrowia publicznego przygotowany przez Amerykańskie Stowarzyszenie Optometryczne (AOA).

Jeśli Ty lub Twoje dziecko doświadczacie jakichkolwiek problemów z oglądaniem filmów 3D, pamiętaj, aby umówić się na kompleksowe badanie wzroku u swojego okulisty. Okazuje się, że ten trójwymiarowy hit, który właśnie obejrzałeś, może przyczynić się do poprawy Twojego wzroku i zdrowia oczu!

 • Telefon:
  (076)-833-52-27

 • ul.Chopina 54A
  67-200 Głogów

 • E-mail:
  kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.