• (076)-833-52-27
 • kontakt@eyeprotect.pl
 • 10

  paź

  2021

Czy naprawdę potrzebuję okularów do czytania przy prezbiopii?

Przychodzi bez ostrzeżenia, jak wiele innych niepożądanych oznak starzenia się. Pewnego ranka budzisz się i zauważasz nowe siwe włosy, nieznaną cienką linię w kąciku oka lub mrużysz oczy patrząc na poranną gazetę. Nazywamy to prezbiopią i jest to dalekowzroczność spowodowana starzeniem się. Stan ten dotyka każdego w pewnym momencie, ale nie każdy chce nosić okulary do czytania lub okulary dwuogniskowe, które mogą sprawić, że nawet najmłodsza osoba poczuje się staro. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej o tym powszechnym schorzeniu i o tym, jak możesz uniknąć konieczności noszenia babcinych okularów.

Co to jest prezbiopia?

Z wiekiem soczewka krystaliczna w oku, która ugina światło, aby trafiło ono na siatkówkę, traci elastyczność. Kiedy to następuje, uniemożliwia to skupienie wzroku tak dobrze, jak kiedyś. Jej skutki mogą zacząć się nagle, zwykle około 40 roku życia, i mogą się pogarszać z czasem.

Według AOA (Amerykańskiego Stowarzyszenia Optometrycznego), oznaki prezbiopii obejmują:

  Trzymanie materiałów do czytania na wyciągnięcie ręki Niewyraźne widzenie w normalnej odległości do czytania Zmęczenie oczu Bóle głowy podczas wykonywania pracy z bliska

Czy istnieją alternatywy dla okularów dwuogniskowych/do czytania?

To, że skończyłeś czterdzieści lat, nie musi oznaczać wyroku dożywotniego noszenia okularów do czytania, gdziekolwiek jesteś. Chociaż nie ma lekarstwa na prezbiopię, istnieją opcje chirurgiczne i soczewki kontaktowe.

Chirurgia-LASIK lub CK (Keratoplastyka Przewodzeniowa) może stworzyć rozwiązanie jednoogniskowe dla prezbiopów. Oznacza to, że jedno oko będzie w stanie skupić się na odległych obiektach, podczas gdy drugie będzie skupiać się na bliskich obiektach.

Soczewki kontaktowe - Soczewki kontaktowe dla prezbiopii występują w rozwiązaniach "jednoogniskowych", "dwuogniskowych" i "wieloogniskowych". Soczewki wieloogniskowe są najbardziej rozpowszechnioną formą ze względu na ich zdolność do naśladowania naturalnego doświadczenia widzenia. Są one zaprojektowane tak, aby różne części soczewki służyły do widzenia na odległość i do widzenia z bliska. Dobrymi opcjami dla tego typu soczewek są Proclear 1 day multifocal i Proclear 1 day sphere firmy CooperVision; dwie zaawansowane konstrukcje zawierające wiele stref korekcji wzroku w obu soczewkach, co pozwala na wyraźne widzenie z bliska, ze średniej odległości i z daleka.

Co jeśli mam również inne schorzenia, takie jak astygmatyzm?

Niektórzy ludzie mają więcej "-opii" niż są w stanie ogarnąć: krótkowzroczność, nadwzroczność, starczowzroczność, a do tego dochodzi astygmatyzm. W rzeczywistości, posiadanie wielu schorzeń jest bardzo powszechne. Na przykład, wysoka nadwzroczność (dalekowzroczność) jest związana z wysokim poziomem astygmatyzmu. Jeśli obawiasz się, że Twój okulista odmówi Ci soczewek kontaktowych z powodu skomplikowanej recepty, nie musisz się martwić. Jest ich więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Na przykład, rodzina Coopervison Proclear obejmuje soczewki wieloogniskowe, toryczne i zaprojektowane tak, aby łagodzić objawy suchego oka (częsty efekt uboczny prezbiopii).

Nie ma potrzeby, aby początek starczowzroczności Cię załamywał. Zdarza się to każdemu i istnieje kilka możliwości skorygowania tego problemu bez konieczności noszenia okularów korekcyjnych lub dwuogniskowych. Jeśli zastanawiasz się, czy masz prezbiopię i jesteś zainteresowany wypróbowaniem wieloogniskowych soczewek kontaktowych do jej korekcji, umów się na wizytę u swojego okulisty.

 • Telefon:
  (076)-833-52-27

 • ul.Chopina 54A
  67-200 Głogów

 • E-mail:
  kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.