• (076)-833-52-27
 • kontakt@eyeprotect.pl
 • 7

  lip

  2017

Po czym poznać wykwalifikowanego optyka i optometrystę?

Według badań ponad połowa dorosłych Polaków jest dotkniętych wadą wzroku. Dotyczy to nie tylko osób w podeszłym wieku, ale także młodszych ludzi aktywnych zawodowo oraz młodzieży. Ważną sprawą jest więc dbanie o oczy. Profilaktyką wad wzroku zajmuje się lekarz okulista, ale z problemami związanymi z oczami możemy się zgłosić także do optyka i optometrysty.

Jak jednak czy dany lekarz posiada odpowiednie kompetencje?

Wykształcenie optyka i optometrysty

Aktualnie, aby zostać optykiem, należy ukończyć szkołę policealną lub studia licencjackie. Jeśli trafimy do specjalisty z odpowiednim wykształceniem, będziemy pewni, że posiada on odpowiednie kompetencje w zakresie swojego zawodu. Optyk nie tylko wykonuje bowiem okulary. Możemy uzyskać od niego także konkretne informacje dotyczące odpowiednich metod leczenia wad wzroku oraz zasięgnąć porady na temat szkieł i okularów. Rzetelny optyk doradzi także wybór pasujących do naszej twarzy oprawek.

Optometrystą z kolei może zostać osoba, która posiada wyższe wykształcenie ze stopniem magistra w specjalności optometrii albo ukończone studia dyplomowe w tej specjalności. Optometrysta zawodowo zajmuje się korekcją wad wzroku. Często może się zdarzyć także, że dany optyk jest przy okazji optometrystą. Na wizycie u tego specjalisty mamy możliwość wykonania na miejscu odpowiednich badań i pomiarów, dzięki którym zostaną dla nas dobrane najodpowiedniejsze szkła. Optometrysta może nam także udzielić porad, co do wykonywania ćwiczeń wzrokowych, które poprawią nasz wzrok oraz wyeliminują bóle oczu, głowy czy podwójne widzenie.

Dokładny wywiad z klientem

Zarówno optyk, jak i optometrysta powininni przeprowadzić z pacjentem dokładny wywiad. Uzyskane informacje pomogą im bowiem dobrać odpowiednie szkła i oprawki do stylu życia klienta. Specjaliści ci powinni także w sposób indywidualny podejść do każdego klienta oraz doradzić mu najlepsze rozwiązanie jego problemów ze wzrokiem. Optometrysta powinien również zapoznać się z wynikami badań pacjenta oraz uzyskać od niego informacje na temat stanu jego wzroku.

Profesjonalny optyk a „sprzedawcy okularów”

Wbrew pozorom osoba prowadząca salon optyczny wcale nie musi być z wykształcenia optykiem. Obok specjalistów bowiem często można także spotkać „sprzedających okulary”. Poznać ich można przede wszystkim po podejściu do swoich produktów. Okulary traktują oni bowiem jako modne dodatki. Warto jest więc zadać właścicielowi salonu optycznego kilka pytań odnośnie szkieł i soczewek dzięki czemu poznamy, czy mamy do czynienia z wykwalifikowanym optykiem czy osobą jedynie handlującą okularami.

Stosunek do klienta

Dobry optyk i optometrysta powinien oprócz kwalifikacji, także życzliwie odnosić się do klienta. Jego zadaniem jest bowiem nie tylko sprzedanie swojego produkty, ale przede wszystkim kompetentne doradzenie i przeprowadzenie klienta przez cały proces wyboru odpowiednich szkieł i zakupu okularów.

 • Telefon:
  (076)-833-52-27

 • ul.Chopina 54A
  67-200 Głogów

 • E-mail:
  kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.