• (076)-833-52-27
 • kontakt@eyeprotect.pl
 • 12

  lis

  2020

Jak dopasować okulary

Czy twoje nowe okulary są luźne lub trochę niewygodne? Okulary nie zawsze pasują idealnie prosto z pudełka, ale na szczęście łatwo i szybko można je dopasować do siebie.

Zapewnienie dobrego dopasowania okularów to jeden z kroków, abyś mógł cieszyć się nieskazitelnie czystym wzrokiem i czuć się świetnie w nowych oprawkach. Opracowaliśmy prosty przewodnik, w którym wyjaśniamy, jak dopasować okulary, abyś mógł bez wysiłku dopasować je do siebie przez cały dzień, każdego dnia.

Jakich okularów potrzebuję?

Ważne jest, aby pamiętać, że regulacja oprawek okularów jest najlepiej wykonywana przez licencjonowanego oprawkarza, ponieważ zna on techniki i ma "wyczucie" gięcia materiałów oprawek. Jeśli w pobliżu nie ma lokalnego sklepu optycznego, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby dopasować oprawę okularów w domu.

Wypoziomowanie okularów

Nosząc nową ramkę, spójrz na siebie w lustrze i utrzymuj kontakt wzrokowy, odchylając brodę w dół. Patrząc przez górną część soczewki, spójrz w lustro i zobacz, czy Twoje źrenice znajdują się na równej wysokości w soczewkach. Jeśli tak nie jest, możesz wypoziomować okulary na twarzy, dostosowując ich wysokość do skroni.

Jeśli jedna strona jest wyższa od drugiej:

 1. Podgrzej świątynię, zanurzając ją w ciepłej wodzie na 20-30 sekund.
 2. Zegnij ją w dół, stosując powolny i stały nacisk - zginaj świątynię tylko na milimetr lub dwa na raz.

Regulacja wysokości ramek

Po otrzymaniu okularów, oprawki można regulować tak, aby znajdowały się nieco wyżej lub niżej w celu lepszego dopasowania źrenicy do środka optycznego obiektywu. Twoja recepta musi być dopasowana do Twoich oczu, aby działać prawidłowo. Jeśli okulary nie są odpowiedniej wysokości, można je zamocować poprzez regulację nosków, oprawek lub mostka.

Jak regulować wysokość okularów za pomocą wkładek nosowych

Przesuń noski bliżej siebie lub dalej, aby wypoziomować okulary. Następnie umieść oprawkę na żądanej wysokości na mostku nosowym. Idealnie byłoby, gdyby mostek metalowej ramki znajdował się 2-3 mm nad nosem.

 • Aby zbliżyć oprawki do oczu, przesuń ramiona podkładek bliżejoprawek.
 • Aby odsunąć soczewki od oczu, odsuń noski odoprawek.

Jak regulować wysokość okularów w plastikowych oprawkach

Jeśli pomiędzy mostkiem a nosem jest niewielki ruch, można go lekko napiąć, chwytając oprawkę od góry lub od dołu, a przód soczewek jest skierowany w kierunku od siebie:

 • Załóż soczewki na dłoń każdej ręki.
 • Umieść każdy kciuk w miejscu, w którym soczewki stykają się z mostkiem oprawek.
 • Zegnij oprawki do siebie.

Używaj delikatnego, stałego nacisku, aby mocniej owinąć oprawki wokół twarzy. Lekkie podgrzanie mostka oprawki może pomóc, ale używaj tylko letniej wody w cienkim strumieniu z kranu. Gorąca woda może uszkodzić powłokę soczewek, więc upewnij się, że jest ona tylko letnia i trzymaj strumień wody z dala od soczewek, jeśli to możliwe.
Nie używaj suszarki do włosów do podgrzewania opraw - może to uszkodzić zarówno oprawki, jak i soczewki. Plastikowe mostki nie mogą być dokręcone na więcej niż 1-2 mm, a wszelkie regulacje mogą wymagać kilkukrotnego powtórzenia w ciągu kilku dni, aby uzyskać możliwość ustawienia.

Jak regulować wysokość okularów za pomocą metalowych mostków?

Ramy z metalowymi mostkami i regulowanymi noskami oferują większą elastyczność, ponieważ można przesuwać ramiona metalowych nosków.

 1. Załóż okulary i twarzą do lustra.
 2. Patrząc powyżej środka mostka i tuż pod mostkiem ramy, pomiędzy mostkiem okularów a nosem powinno być ok. 2 mm przestrzeni.
 3. Mostek powinien znajdować się nad skórą nosa i dotykać tylko wtedy, gdy nos jest zmarszczony.

Metalowe oprawki można podnieść, delikatnie zamykając podkładki pod nos razem z kciukiem i palcem wskazującym. Używaj delikatnego, stałego nacisku i przesuwaj każdą ramkę tylko o milimetr na raz, przymierzając ponownie ramkę pomiędzy poszczególnymi ustawieniami. Jeśli metalowe ramki siedzą zbyt wysoko na nosie, opuść je, lekko otwierając podkładki nosowe, naciskając nimi kciukiem.

Zbyt daleko od oczu

Oprawki i soczewki powinny znajdować się jak najbliżej oczu - jest to szczególnie ważne dla osób noszących soczewki progresywne. Idealnie byłoby, gdyby oprawki znajdowały się jak najbliżej oczu, bez dotykania rzęs.

Okulary w plastikowych oprawkach

Jeśli masz plastikowe ramy, powinny one już siedzieć na mostku na nosie w naturalnej pozycji. Trzymaj oprawki dokładnie tam, gdzie chcesz, aby siedziały na nosie i sprawdź, czy możesz zbliżyć je do oczu, mrugając rzęsami kilka razy.

Znajdź miejsce, w którym oprawki są tak blisko, jak to tylko możliwe, bez dotykania rzęs, ale nadal czujesz się naturalnie i komfortowo. Trzymając oprawki mocno w pozycji jedną ręką, poczuj wzdłuż ramienia oprawki za uchem. Zgięcie w skroni powinno zacząć się tuż za uchem.

Jeśli nie znajduje się ono we właściwym miejscu, użyj markera do wycierania na sucho, aby zaznaczyć miejsce na skroni 1-2 mm za górną częścią ucha. Nie używaj stałego markera, ponieważ nie będzie on zdejmowany z ramek.

Po umieszczeniu tego znacznika w miejscu, w którym chciałbyś, aby było zgięcie, możesz zdjąć ramki i przystąpić do regulacji skroni (co wyjaśnimy poniżej!).

Okulary z oprawkami z drutu

Jeśli masz metalowe oprawki z podkładkami pod nos, masz większą kontrolę nad tym, jak daleko te oprawki siedzą na twojej twarzy. Aby zbliżyć oprawki do oczu, popchnij ramiona noska od tyłu w kierunku oprawki. Większość ramion wkładek ma kształt "U" odwrócony do góry nogami.

 • Najpierw należy przesunąć górną część ramienia podkładki w kierunku przodu ramy.
 • Następnie delikatnie przesuń dolną część.
 • Używaj delikatnego, stałego nacisku i przesuwaj ramiona padów tylko na milimetr.

Spróbuj ponownie przymierzyć ramki i spójrz w lustro pomiędzy regulacjami. Idealnie byłoby, gdyby oprawki i soczewki nie dotykały twoich rzęs, gdy mrugasz. Kiedy patrzysz w lustro, sprawdź, czy metalowy mostek znajduje się 1-2 mm od skóry nad nosem. Powinien on dotykać tylko wtedy, gdy bruzdy na brwi.
Jeśli Twoje rzęsy dotykają soczewek podczas mrugania, to powinieneś sprawdzić, czy metalowy mostek znajduje się w odległości 1-2 mm od skóry nad nosem:

 • Uszczypnij ramię podkładki pod nos między kciukiem a palcem wskazującym.
 • Odciągnij ją od oprawek z przodu, jednocześnie opierając je o środkowy palec.
 • Używaj delikatnego, stałego nacisku.

Jeśli masz płaski mostek na nosie, ramiona wkładki nosowej powinny znajdować się dość daleko od oprawek. Użyj ruchu kołyskowego, aby najpierw pociągnąć górną część ramienia poduszki dalej od przodu ramy, a następnie od dołu. Możesz sprawdzić, czy ramiona padów znajdują się w tej samej odległości od ramy, obserwując je bezpośrednio od góry i od dołu.

Jak wyregulować podkładki nosowe

Podkładki nosowe powinny idealnie przylegać równomiernie do mostka nosowego, przy czym jak największa ich część powinna stykać się z nosem, aby zapobiec powstawaniu czerwonych śladów. Po ustawieniu, jak daleko będą znajdować się ramiona wkładki, przyjrzyj się dokładnie w lustrze, aby sprawdzić kąt, pod jakim wkładki siedzą.

Jeśli zakupiłeś plastikowe ramy, upewnij się, że mostek jest dobrze dopasowany:

 • Załóż okulary i ustaw je tam, gdzie chcesz, aby znajdowały się na nosie.
 • Dotknij każdego rogu ramki na boki, obserwując jednocześnie miejsce, w którym mostek dotyka nosa.
 • Czy jest więcej niż 1-2 mm ruchu? Jeśli tak, Twój most może być zbyt duży, a oprawki nadal będą zsuwać się po nosie.

Kąt padów można regulować za pomocą szczypiec igłowo-nosowych, które zostały owinięte w szmatkę, aby zapobiec zarysowaniu oprawki lub soczewek. Alternatywnie, Twój lokalny optyk ma specjalne szczypce zaprojektowane specjalnie do regulacji ramion wkładek nosowych - możesz skonsultować się z nimi w sprawie regulacji ramion wkładek nosowych.

Jak regulować skronie okularów

Gdy przednia część ramki znajduje się zarówno w pożądanej odległości od twarzy, jak i na poziomie, można wtedy precyzyjnie dostroić skronie do wysokości i upewnić się, że zakręt skroni znajduje się we właściwej pozycji za uchem.

Nie powinieneś czuć, że świątynia "trzyma się" za uchem. Jeśli poczujesz ją podczas przymierzania, po kilku godzinach może stać się irytująca.

Świątynie (ramiona) oprawek prawdopodobnie wyginają się w dół tuż za uchem. Umieść oprawki tak, aby pasowały do ucha. Poczuj za uchem zakręt w świątyni - świątynia powinna zacząć się nachylać w dół tuż za uchem, z zapasem milimetra lub dwóch.

 • Następnie trzeba będzie dokręcić skronie.
 • Jeżeli zgięcie w świątyni zaczyna się przed uchem, skronie będą musiały zostać poluzowane.

Jak zacisnąć lub poluzować skronie

 • Uruchomić świątynię pod ciepłą wodą na 20-30 sekund, aby zmiękczyć plastik lub metal.
 • W celu dokręcenia skroni: Zegnij koniec świątyni w dół, chwytając ją na zakręcie.
 • W celu poluzowania skroni: Zagiąć koniec skroni w górę.

Idealnie byłoby, gdyby świątynia zginała się pod kątem około 45 stopni, zaczynając od tuż za uchem. Może być konieczne ogrzanie końcówki skroni i delikatne uformowanie jej wokół obszaru za uszami, aby uniknąć potencjalnego dyskomfortu podczas długotrwałego noszenia.

Zginanie oprawek

Być może będziesz musiał przesunąć lokalizację zgięcia w oprawkach, jeśli zgięcie zaczyna się przed uchem, lub możesz zmieścić więcej niż palec w miejscu pomiędzy zgięciem a uchem.

Aby to zrobić:

 1. Zaznacz miejsce, w którym powinno rozpocząć się zgięcie, umieszczając mały znak na skroni tuż za uchem za pomocą markera suchościeralnego lub innego nietrwałego markera.
 2. Zdejmij oprawki i ogrzej świątynię letnią wodą.
 3. Rękoma wyprostuj świątynię.
 4. Gdy świątynia jest już wyprostowana, wygnij ją w miejscu, które wcześniej zrobiłeś.

Odwiedź swojego optyka, aby uzyskać optymalne dopasowanie okularów.

Z czasem ramy mogą się nieznacznie zmieniać i kłaniać na zewnątrz z powodu nacisku głowy na skronie.

Zalecamy wizytę u profesjonalnego optyka co trzy miesiące w celu "dostrojenia" oprawek, aby trochę je dokręcić, a wszystkie śruby sprawdzić pod kątem bezpieczeństwa. Zazwyczaj jest to około pięciominutowy proces i świetny sposób na wydłużenie żywotności oprawek.

Jeśli Twoje nowe okulary wymagają niewielkich regulacji, łatwo jest je zamocować w domu, więc możesz mieć pewność, że będziesz cieszyć się długotrwałymi oprawkami, które zapewniają optymalny komfort i wzrok!

 • Telefon:
  (076)-833-52-27

 • ul.Chopina 54A
  67-200 Głogów

 • E-mail:
  kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.