• (076)-833-52-27
 • kontakt@eyeprotect.pl
 • 25

  lut

  2021

Jak odczytać receptę na okulary i soczewki kontaktowe

Szukasz prostego wyjaśnienia, jak odczytać receptę na okulary lub soczewki kontaktowe? Jesteś we właściwym miejscu.

Pomożemy Ci zrozumieć, co Twój okulista rozumie przez te wszystkie cyfry i litery na Twojej recepcie, abyś mógł bez obaw wprowadzać te dane podczas zakupów okularów online.

Jest jedna kluczowa rzecz, którą należy pamiętać o receptach na okulary i soczewki kontaktowe: wymiary są różne.

Recepta na okulary jest przeznaczona wyłącznie do zakupu okularów - nie zawiera informacji, które są wymagane w recepcie na soczewki kontaktowe. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, będziesz potrzebował recepty specjalnie dla nich. (Więcej na ten temat później)

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tym, jak czytać recepty na okulary i soczewki kontaktowe przed zakupem okularów.

Recepty na okulary i soczewki kontaktowe: FAQ

Zacznijmy od najczęściej zadawanych pytań dotyczących okularów i soczewek kontaktowych na receptę. Podążaj za naszym przewodnikiem, aby znaleźć odpowiedzi na pytania, jak czytać recepty na okulary:

 • Co oznaczają liczby na mojej recepcie?
 • Jak mogę odczytać swoją receptę na okulary?
 • Jaka jest różnica między okularami progresywnymi, dwuogniskowymi i jednoogniskowymi?
 • Jak odczytać receptę na soczewki kontaktowe?
 • Jakie są najważniejsze różnice między receptą na okulary a receptą na soczewki kontaktowe?

Poniższe wskazówki pomogą Ci rozszyfrować i zrozumieć Twoje recepty na okulary. Jeśli utkniesz w martwym punkcie, skontaktuj się z naszym Działem Obsługi Klienta. Chętnie skontaktujemy się z Twoim okulistą, aby zweryfikował dla Ciebie Twoją receptę.

Co oznaczają liczby na mojej recepcie?

Na Twojej recepcie mogą znajdować się następujące numery: SPH, CYL, Axis, ADD i Pupillary Distance (PD).

Pierwsze cztery parametry mają związek z Twoją korekcją wzroku. PD jest kluczowym pomiarem, który jest nam potrzebny do wykonania Twoich okularów.

Oto znaczenie każdej z tych liter i cyfr na twojej recepcie na okulary:

1. OD "oculus dexter" oznacza parametry twojego prawego oka.

2. OS "oculus sinister" pokazuje parametry Twojego lewego oka.

3. SPH "sfera" oznacza wielkość mocy soczewki przepisanej dla krótkowzroczności lub dalekowzroczności. Jest ona mierzona w dioptriach i oznacza (+) dla dalekowzroczności (nadwzroczności) oraz (-) dla krótkowzroczności (krótkowzroczności).

4. CYL & AXIS: Cylinder (CYL) i numer osi (pomiędzy 0 a 180 stopni) są wymagane do korekcji astygmatyzmu. Oba parametry będą wymagane razem.

5. ADD: zapewnia moc powiększenia dla soczewek do czytania, dwuogniskowych, wieloogniskowych i progresywnych. Najprawdopodobniej będziesz miał tę samą liczbę dla obu oczu, która zazwyczaj mieści się w przedziale od +0,75 do +3,00. Czasami na recepcie można znaleźć niższe moce addytywne niż +0.75. Dotyczy to soczewek antyrefleksyjnych, takich jak nasze soczewki SightRelax.

Istnieje osobna recepta dla prawego i lewego oka. W większości przypadków, OD i OS są wskazane po lewej stronie recepty, a kolejne liczby pokazują specyficzne potrzeby każdego oka. Niektóre recepty na okulary zawierają również dodatkowe numery, takie jak:

6. Pryzmat: mierzony w dioptriach pryzmatycznych (p.d.). Jest on wymagany, gdy potrzebna jest pomoc w ustawieniu oczu. Oznacza się go w następujący sposób:

  • BO (podstawa na zewnątrz)
  • BU (podstawa w górę)
  • BI (podstawa do wewnątrz)
  • BD (podstawa w dół)

Każdy z tych wskaźników dostarcza informacji o kierunku podstawy lub najgrubszej krawędzi pryzmatu. Coastal nie oferuje okularów pryzmatycznych na receptę.

Oprócz parametrów ogólnych, recepty na okulary mogą wymagać podania odległości źrenicznej (PD). Twoje PD to odległość pomiędzy środkiem jednej źrenicy (centralna czarna kropka oka) a środkiem drugiej źrenicy. Jest ona mierzona w milimetrach i jest ważną częścią Twojej recepty.

PD wskazuje, gdzie powinno znajdować się centrum optyczne Twoich soczewek, abyś mógł mieć najlepsze, najbardziej komfortowe widzenie. Zazwyczaj jest ono oznaczone literami "PD" w recepcie na okulary. Jeśli nie możesz tego zobaczyć, możesz nauczyć się jak zmierzyć odległość źreniczną.

Jak odczytać receptę na okulary?

Kiedy już zrozumiesz sekcje recepty na okulary, będziesz w stanie zorientować się, co oznaczają wszystkie te liczby.

Jeśli widzisz znak - , oznacza to krótkowzroczność. Jeśli widzisz +, oznacza to dalekowzroczność. Jeśli zauważysz moc "Add", oznacza to, że potrzebujesz soczewek powiększających, takich jak progresywne.

Kiedy kupujesz okulary online, musisz jedynie upewnić się, że liczby na Twojej recepcie zgadzają się z liczbami w polu recepty na ekranie.

W poniższym przykładzie, prawe oko ma przepisane -2.50 sfery, aby skorygować krótkowzroczność. Oko to potrzebuje cylindra -0,75 i osi 173 do korekcji astygmatyzmu oraz mocy ADD +2,25 do korekcji widzenia bliży. Wartość ADD jest zazwyczaj obecna w receptach wieloogniskowych.

Dla lewego oka przepisana jest sfera -3.00 do korekcji krótkowzroczności. Oko to potrzebuje cylindra -1.00 i 004, aby skorygować astygmatyzm, oraz mocy ADD +2.25, aby skorygować widzenie z bliska. Bez wartości ADD jest to recepta na jedno widzenie.

Jest to prawidłowy sposób podawania numerów na naszej stronie internetowej dla okularów:

Jaka jest różnica między okularami progresywnymi, dwuogniskowymi i jednoogniskowymi?

Różnice pomiędzy poszczególnymi typami okularów nie zawsze są jasne. Aby zrozumieć, jak prawidłowo odczytać receptę na okulary, oto przegląd głównych kategorii soczewek, które mogą być zapisane na Twojej recepcie.

1. Soczewki jednoogniskowe: znaczna większość okularów jest dostarczana z korekcją jednoogniskową. Ten popularny typ soczewek jest zazwyczaj używany do korekcji krótkowzroczności, dalekowzroczności lub jako okulary do czytania.

2. Soczewki dwuogniskowe: te okulary posiadają dwie korekcje wzroku. Jedna znajduje się w dolnej części soczewki, aby pomóc Ci czytać lub widzieć z bliska, a druga w górnej części zawiera receptę na odległość.

3. Soczewki progresywne: soczewki wieloogniskowe oferują wiele korekcji w jednej parze. Te recepty mają soczewki bez linii i oferują pośrednie widzenie do dali, które może być dostosowane do pewnych specyficznych zastosowań, takich jak praca przy komputerze.

Cechy szczególne na mojej recepcie

Możesz również znaleźć dodatkowe informacje na swojej recepcie na okulary, takie jak sugestia pewnych rodzajów powłok soczew ek i specjalne komentarze od optometrysty.

1. Konstrukcje soczewek na recepcie wskazują na Twoje wymagania dotyczące wzroku, wyszczególniając konstrukcję i funkcję soczewek (pojedyncze, progresywne, dwuogniskowe...). Niekiedy na recepcie znajduje się informacja o konkretnej marce soczewek progresywnych lub jednoogniskowych. Jest to najczęściej zalecenie oparte na marce, którą posiada gabinet lekarski. Jeśli masz pytania dotyczące czegokolwiek na swojej recepcie, zadzwoń do naszego zespołu obsługi klienta.

2. Wzmocnienie widzenia: specjalna obróbka jednej lub obu soczewek stosowana w celu poprawy widzenia i jasności przez okulary. Możesz znaleźć różne opcje, takie jak:

a. Powłoka antyrefleksyjna: poprawia przejrzystość i koncentrację, pozwalając na dopływ większej ilości światła i redukując odbicia.

b. Ochrona przed promieniowaniem UV: aby zapobiec uszkodzeniu oczu przez promieniowanie słoneczne UV, soczewki mogą być wyposażone w specjalną powłokę anty-UV.

c. Transitions: te soczewki są wyposażone w technologię, która dostosowuje odcień Twoich okularów w zależności od światła. Kiedy wzejdzie słońce, Twoje okulary zamieniają się w okulary przeciwsłoneczne!

d. Polaryzacyjne: ulepszona technologia szkła zaprojektowana w celu filtrowania i redukcji odblasków. Soczewki polaryzacyjne oferują większą przejrzystość i ostrzejsze widzenie dla ich użytkowników.

e. Okulary Clip-on: dodatkowe soczewki, które mogą być dopasowane do Twoich okularów korekcyjnych. Mogą być spolaryzowane i dostępne w różnych formatach...

f. Okulary blokujące niebieskie światło: specjalna powłoka, która chroni oczy przed sztucznym światłem, odbijając niebieskie światło pochodzące z urządzeń cyfrowych. Szkła blokujące niebieskie światło firmy Coastal są również odporne na zarysowania i antyodblaskowe, aby zapewnić Ci wyraźne i ostre widzenie.

Jak odczytać moją receptę na soczewki kontaktowe?

Pamiętaj: recepty na okulary i soczewki kontaktowe są różne.

Jeśli chcesz kupić soczewki kontaktowe, będziesz potrzebował konkretnej recepty od swojego specjalisty. Oprócz ogólnych parametrów, o których wspomnieliśmy, recepta na soczewki kontaktowe będzie zawierać krzywą bazową i średnicę.

Różnice: Krzywa bazowa (BC) i średnica (DIA)

Jeśli nie jesteś pewien, czy masz receptę na okulary czy na soczewki kontaktowe, sprawdź, czy Twoja recepta zawiera:

1. Krzywa bazowa (BC): liczba, która określa kształt soczewki kontaktowej. W zależności od stromości lub płaskości Twojej rogówki, Twoja recepta wskazuje, jak duża powinna być Twoja soczewka kontaktowa.

2. Średnica (DIA): liczba określająca długość Twoich soczewek kontaktowych, aby upewnić się, że będą one prawidłowo pokrywać rogówkę.

3. Marka: Twój okulista określi odpowiednią markę i typ soczewek kontaktowych dla Ciebie, zgodnie z Twoimi preferencjami i specyficznymi wymaganiami.

4. Data ważności: Twój specjalista określi datę ważności Twojej recepty. Po upływie tej daty będziesz potrzebował nowej recepty na soczewki kontaktowe. Data ważności recepty jest zazwyczaj ustalana co roku.

5. Moc korekcyjna: są to liczby związane z rzeczywistą mocą potrzebną w Twoich soczewkach. Liczby te często zmieniają się (lub znikają) pomiędzy Twoją receptą na okulary a receptą na soczewki kontaktowe, szczególnie przy wyższych mocach.

 • Telefon:
  (076)-833-52-27

 • ul.Chopina 54A
  67-200 Głogów

 • E-mail:
  kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.