• (076)-833-52-27
 • kontakt@eyeprotect.pl
 • 1

  lip

  2021

Jak zmierzyć odległość źrenicową (PD)

Zanim zamówisz parę okularów na receptę online, ważne jest, abyś dokonał pomiaru odległości źrenicznej (lub PD). PD to odległość między środkami Twoich źrenic, mierzona w milimetrach (mm). Można ją zmierzyć samodzielnie lub u okulisty.

Potrzebujesz dokładnego pomiaru PD, aby zapewnić prawidłowe umieszczenie soczewek w oprawach. Wyśrodkowuje ono Twoją receptę przed Twoimi źrenicami, zapewniając najczystsze i najdokładniejsze widzenie w Twoich nowych okularach. Niedokładne PD może powodować niepotrzebne zmęczenie oczu i bóle głowy.

Zapoznaj się z naszym szybkim przewodnikiem poniżej, aby dowiedzieć się, jak zmierzyć swoje PD w domu.

5 prostych kroków do zmierzenia współczynnika PD

Jeśli to tylko możliwe, zalecamy, aby pomiar PD wykonać u okulisty. Nie martw się jednak, jeśli nie uwzględnił on tego w recepcie na okulary - samodzielne wykonanie pomiaru PD jest bardzo proste.

Upewnij się tylko, że nie spieszysz się i zrobisz to przynajmniej dwa razy, aby mieć pewność, że pomiar jest dokładny.

linijka

Aby zmierzyć swoje PD w domu, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami.

 1. Potrzebna będzie linijka z podziałką milimetrową oraz lusterko lub przyjaciel.
 2. W przypadku korzystania z lusterka, podczas pomiaru należy patrzeć prosto przed siebie i w dal. Jeżeli pomiarów dokonuje przyjaciel, należy patrzeć przed siebie i w dal, aby wynik nie był zbyt wąski.
 3. Oprzyj linijkę o mostek nosa i ustaw środek lewej źrenicy w linii zerowej na linijce. Możesz teraz zmierzyć odległość między źrenicami.
 4. Mierz w poprzek do środka prawej źrenicy, nadal patrząc w dal. Średnia wartość PD dla dorosłych kobiet wynosi od 46 mm do 65 mm, a dla dorosłych mężczyzn od 59 mm do 74 mm.
 5. Powtórz te czynności dwa do trzech razy, aby uzyskać stałą liczbę.

Szybka rada: Jeśli twoja linijka jest w centymetrach, możesz ją przeliczyć online, ale nie mierz swojej PD w calach. Może to spowodować błędną konwersję i pomiar nie będzie dokładny. Jeśli zmierzysz swoje PD w niewłaściwy sposób, nie będziesz miał właściwego umiejscowienia soczewek.

3 proste kroki, aby zmierzyć podwójne PD

Podwójne PD jest również znane jako PD jednooczne. Jest to odległość pomiędzy jedną źrenicą a środkiem mostka nosowego. Składa się z dwóch pomiarów i jest zazwyczaj oznaczana jako "30(lewa)/33(prawa)".

 1. Umieść linię zerową linijki na środku mostka nosowego.
 2. Zmierz odległość pomiędzy mostkiem nosa a środkiem lewej źrenicy.
 3. Powtórz tę samą procedurę z prawą źrenicą.

Szybkie wskazówki:

 • Poproś przyjaciela: mierzenie PD na własną rękę może być trochę trudne, więc mając przyjaciela będzie łatwiejsze.
 • Nie ruszaj się: im bardziej nieruchome są Twoje oczy, tym dokładniejszy jest wynik.
 • Jeśli chcesz uzyskać najdokładniejsze wyniki, poproś optyka o zmierzenie Twojego podwójnego PD.

Gdzie mogę znaleźć moje PD?

Podczas zakupów następnej pary okularów ważne jest, aby mieć pod ręką wszystkie dane dotyczące Twojej recepty, aby ułatwić i przyspieszyć cały proces.

Jeśli byłeś ostatnio u okulisty na badaniu wzroku, możesz znaleźć swoje PD na swojej recepcie.Jeśli nie zostało ono podane, otwiera to dwie możliwości.

Po pierwsze, istnieje szansa, że Twoja recepta jest na soczewki kontaktowe, które różnią się od okularów. Pomiary pomiędzy kontaktami a okularami są inne.

Dowiedz się więcej o tym, jak czytać recepty na okulary i soczewki kontaktowe.

Po drugie, jeśli posiadasz receptę na okulary, ale nadal nie możesz znaleźć swojego PD, może brakować numeru, ponieważ Twój optometrysta lub optyk po prostu nie przekazał Ci go, ponieważ zadbałby o to podczas zakupów w sklepie. Zalecamy, abyś skontaktował się z lekarzem okulistą i sprawdził, czy przechowuje dla Ciebie ten pomiar, zanim zaczniesz majsterkować.

Znajdź swoją idealną parę

Po zmierzeniu odległości źrenicznej, baw się dobrze, sprawdzając, jakie kolory, rozmiar oprawki i kształt okularów najbardziej Ci odpowiadają, korzystając z funkcji Virtual Try-On.

Teraz, gdy już wiesz, jak zmierzyć odległość źrenicową, jesteś gotowy na zakupy okularów online. Wystarczy, że przygotujesz swoją receptę i upewnisz się, że pomiary są dokładne, zanim rozpoczniesz proces zakupu.

 • Telefon:
  (076)-833-52-27

 • ul.Chopina 54A
  67-200 Głogów

 • E-mail:
  kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.