• (076)-833-52-27
 • kontakt@eyeprotect.pl
 • 29

  mar

  2021

Jak znaleźć wymiary swoich okularów

Nie jesteś pewien, jakie są wymiary Twoich okularów lub jak je znaleźć? Czytaj dalej, a znajdziesz wszystkie potrzebne informacje! Im lepiej pasują Twoje oprawki, tym lepiej dopasowują się do Twojej twarzy. Pomyśl o szukaniu okularów tak, jak o szukaniu pary butów - najpierw musisz znać swój rozmiar.

Od szerokości soczewek do szerokości mostka, każda cecha Twoich szkieł odgrywa ważną rolę w określeniu właściwego rozmiaru oprawek dla Ciebie. Aby znaleźć parę, która będzie idealnie pasować, oto przewodnik, który pomoże Ci znaleźć rozmiar Twoich okularów. Przewijaj różne sekcje tego przewodnika, aby znaleźć cechy swoich okularów:

 • Jak zmierzyć okulary
 • Pomiar mostka
 • Grubość oprawki

Jak zmierzyć swoje okulary?

Rozmiar oprawek obejmuje trzy kluczowe liczby, z których wszystkie są mierzone w milimetrach. Zazwyczaj producent oprawek drukuje numery rozmiarów na wewnętrznej stronie zauszników okularów. Czasami umieszcza je na mostku. Na Twoich okularach znajdziesz następujące liczby:

 • Szerokośćsoczewki: Między 31-60 mm
 • Szerokość mostka: Między 12-31 mm
 • Długość zauszników: Między 115-155 mm

Najłatwiej jest znaleźć parę okularów, które już na Ciebie pasują - niezależnie od tego, czy jest to Twoja aktualna recepta, zestaw okularów przeciwsłonecznych, czy nawet okulary przyjaciela (jeśli nie masz jeszcze własnych) i stamtąd pobrać rozmiar. Jeśli nie jesteś zaznajomiony z tym procesem, oto jak zmierzyć swoje okulary.

Użyj pomiarów zauszników (ramion)

Spójrz na wewnętrzną stronę zausznika swojej oprawki i sprawdź, czy nie ma tam liczb wskazanych powyżej. Zazwyczaj można je znaleźć po lewej stronie, choć niektóre mogą być umieszczone na zauszniku lub na mostku nosa.

Zazwyczaj widoczne są trzy liczby:

 • jedna dwucyfrowa liczba oznaczająca szerokość soczewki,
 • dwucyfrową liczbę oznaczającą szerokość mostka, oraz
 • trzycyfrową liczbę określającą długość ramion oprawki.

Czy wiesz, że grubość soczewki zmienia się w zależności od jej szerokości? Rzeczywiście, im większa szerokość soczewki, tym grubsze będą soczewki!

Dotyczy to również wysokości soczewek - jeśli Twoja nowa oprawa jest znacznie wyższa niż kształt, który nosisz obecnie, możesz spodziewać się grubszych soczewek.

Dla recept z minusem w części SPH grubość jest największa na krawędziach soczewek. Dla recept plusowych grubość jest największa na środku soczewek.

Jeżeli dokonujesz zmiany w swojej obecnej parze na większą pod względem szerokości lub wysokości w swojej nowej parze, rozważ wybór cieńszego materiału soczewek, aby zachować podobny kosmetyczny wygląd soczewek, nawet jeżeli Twoja recepta się nie zmieniła. Ogólnie rzecz biorąc, cieńsze soczewki nie tylko sprawią, że Twoje soczewki będą wyglądały bardziej atrakcyjnie, ale będą również lżejsze i będą miały mniej rozpraszających krzywizn na obwodzie soczewek, kiedy będziesz przez nie patrzył.

Użyj pomiarów z aktualnej pary okularów lub okularów przeciwsłonecznych

Jeśli nie widzisz wyraźnej serii pomiarów wzdłuż wewnętrznej strony zausznika, nadal możesz znaleźć najlepsze dopasowanie, mierząc swoje okulary samodzielnie.

1. Zmierz poziomo wewnętrzną szerokość oprawki. Umieść krawędź linijki na oprawce i zmierz od lewego zawiasu do prawego zawiasu.

2. Zmierz długość zauszników. Umieść linijkę na zawiasie i zmierz prosto w poprzek do najdalszego końca zausznika.


Przydatne wskazówki:

 • Rozmiary oprawek zazwyczaj nie muszą być dokładne - numery zdokładnością do kilku milimetrów w szerokości lub długości powinny pasować. Zawiasy sprężynowe pozwalają na większą elastyczność i trwałość okularów przez cały okres ich użytkowania.
 • Jeśli dokonujesz dużej zmiany stylu - na przykład przechodzisz z szerokich prostokątnych oprawek na coś okrągłego, istnieje prawdopodobieństwo, że szerokość soczewek w okrągłej parze jest znacznie mniejsza niż ta, którą nosisz obecnie.
 • Jeśli nosisz plastikowe oprawki bez nosków i pasują one dobrze, postaraj się dopasować rozmiar mostka, jeśli Twoje nowe oprawki również będą plastikowe. Jeśli wybierzesz oprawki metalowe, możesz odchylić swój obecny rozmiar mostka o 2-3 mm i nadal mieć możliwość regulacji metalowych ramion nosków.

Jaki jest mój pomiar mostka?

Twoje pomiary okularów nie są kompletne bez pomiaru mostka. Jednym z najczęstszych problemów, z którymi borykają się ludzie podczas zakupów okularów online jest znalezienie idealnego dopasowania mostka.

Zbyt ciasny mostek może uciskać nos i powodować, że oprawki będą znajdować się zbyt wysoko na twarzy, podczas gdy zbyt szeroki mostek będzie Ci się zsuwał z twarzy przez cały dzień (to dopiero irytujące!). W tej sekcji znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące pomiarów mostka i okularów.

Co to jest pomiar mostka?

Pomiar mostka to odległość pomiędzy wewnętrzną stroną jednej soczewki a drugą - częścią oprawki, która znajduje się tuż nad (lub na) Twoim nosem.

Acetat vs. Metal: Który z nich oferuje łatwiejsze dopasowanie mostka?

Ogólnie rzecz biorąc, uzyskanie właściwego rozmiaru mostka jest znacznie ważniejsze w przypadku oprawek z acetatu niż w przypadku okularów metalowych.

Jeśli wolisz metal, masz ułatwione zadanie! Mostki oprawek metalowych są często wyposażone w regulowane noski, które można dokręcić lub poluzować, aby dopasować je do różnych rozmiarów nosa. Tak więc, jeśli Twój mostek nosowy jest raczej cienki, zaleca się stosowanie metalowych oprawek z noskami, które zapobiegają przesuwaniu się oprawki.

Czy mogę użyć mojej obecnej pary okularów, aby znaleźć mój pomiar mostka?

Tak! Jeśli obecnie nosisz oprawki octanowe, Twój rozmiar mostka powinien być wydrukowany bezpośrednio na okularach. Zazwyczaj można znaleźć ten numer albo wzdłuż ramienia, albo na samym mostku nosowym.

Tradycyjnie, środkowa liczba odpowiada wymiarowi mostka i wynosi około 16-21 mm na większości okularów. Jeśli Twoje oprawki są dobrze dopasowane, ta liczba będzie dla Ciebie odpowiednia w każdym przypadku.

Nie możesz znaleźć swojego rozmiaru mostka lub kupujesz okulary po raz pierwszy?

Spójrz w lustro, aby zobaczyć, gdzie zaczyna się Twój mostek i jak szeroki lub wąski jest Twój nos. Jeśli Twój mostek jest niski (na poziomie lub poniżej źrenic), Twój rozmiar mostka będzie niski (może 16-18). Jeśli jest wysoki (powyżej źrenic) lub jest szerszy niż przeciętnie, będziesz potrzebować większego numeru mostka (może to być 19-21).

Pozycja mostka nosowego jest równie ważna jak jego rozmiar

Ważne jest również, aby zwrócić uwagę na umiejscowienie mostka na oprawce. Jeśli masz wysoki mostek, oprawki z mostkiem bliżej linii brwi są świetne! Jeśli masz niski mostek, lepszym wyborem będą oprawki z łukiem brwiowym lub niższym mostkiem.

Jak grubość oprawek wpływa na pomiar mostka?

Ponieważ rozmiar mostka jest mierzony od wewnętrznej strony oprawki, oprawka z grubym brzegiem i takim samym rozmiarem mostka jak oprawka z bardzo cienkim brzegiem nie będzie pasować tak samo, może być wręcz za mała.

Na przykład, jeśli wiesz, że Twój mostek ma 17 mm i patrzysz na grubą oprawkę z mostkiem 19 mm, jest bardzo prawdopodobne, że będzie to odpowiedni rozmiar dla Twojego mostka, ponieważ uwzględnia on dodatkową obwódkę.

Szukaj okularów według rozmiaru za pomocą Coastal

Tak więc, możesz zamówić okulary online z własnym pomiarem mostka, jeśli doszedłeś do wniosku, że...

 • Jeśli Twój mostek jest mały: poszukaj okularów w zakresie 14-16 mm.
 • Jeśli Twój mostek jestśredni: najlepiej będzie Ci pasował mostek w przedziale 17-19 mm.
 • Jeśli Twój mostekjest duży: Twój rozmiar będzie wynosił 20-23 mm.

Korzystając z naszego poręcznego filtra rozmiarów, możesz wyszukać tylko te oprawki, które pasują do Twojego rozmiaru! Aby dopełnić pomiarów okularów, możesz również dowiedzieć się, jak zmierzyć odległość źrenicową (PD).

Grubość oprawek


Teraz, gdy wiesz już wszystko o pomiarach okularów, możesz dostosować swój wybór do różnych cech oprawek, takich jak grubość, szerokość i długość. Czy chcesz, aby Twoje okulary były modne, czy chcesz, aby ludzie ledwo je zauważali? Możesz wybrać pomiędzy dwoma rodzajami ramek:

Okulary z grubymi oprawkami

Grube oprawki są odważne i nie do pominięcia. Osoby o silnych rysach twarzy, takich jak wydatny nos lub podbródek, powinny pomyśleć o wypróbowaniu grubych oprawek, które pomogą je uwydatnić. Grube plastikowe oprawki mogą również ukryć grubość soczewek przy wysokich receptach!

Grube oprawki są zazwyczaj dostępne w ciemnych kolorach, ale wraz ze wzrostem ich popularności pojawiły się inne opcje - przezroczyste grube oprawki są modnym i modnym wyglądem.

Cienkie oprawki

Cienkie oprawki wtapiają się w twarz. Podkreślają oczy i inne rysy twarzy. Jeśli chcesz, aby ludzie zwracali uwagę na Twoją twarz, a nie na oprawki - lub jeśli nie chcesz zwracać uwagi na swoje okulary - wybierz cienkie oprawki.

Szerokość oprawek


Szerokość oprawek jest jak szerokość butów - to nie jest wybór mody, to kwestia odpowiedniego dopasowania. Warto pamiętać o kilku zasadach dopasowania szerokości oprawek:

 • Między ramieniem okularów a Twoją skronią powinna być przerwa, ale powinna być ona bardzo mała.
 • Kiedy się uśmiechasz, okulary powinny nadal spoczywać na nosie, a nie być uderzane przez policzki.

Wybór szerokości i długości ramienia

Szerokość ramienia

Nie przejmuj się zbytnio szerokością ramion oprawek. Są one prawie zawsze zaprojektowane w taki sposób, aby były proporcjonalne do grubości całej oprawki. Grube ramiona zwykle idą w parze z grubymi oprawkami i zapewniają równowagę. Są one najczęściej spotykane w okularach przeciwsłonecznych. Większość oprawek do zwykłych okularów ma cienkie ramiona.

Długość ramion

Długość zauszników to jednak inna sprawa. Większość dorosłych kobiet poszukuje ramienia oprawki w przedziale 135-140, natomiast większość dorosłych mężczyzn powinna szukać ramienia w przedziale 140-145. Wartości te różnią się w zależności od kształtu i wielkości twarzy.

Należy pamiętać, że ważne jest, aby mieć dopasowaną oprawę. Wygięcie zauszników w dół powinno znajdować się we właściwej pozycji, aby zapobiec zsuwaniu się oprawek.

 • Telefon:
  (076)-833-52-27

 • ul.Chopina 54A
  67-200 Głogów

 • E-mail:
  kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.