• (076)-833-52-27
 • kontakt@eyeprotect.pl
 • 4

  lis

  2021

Kolor oczu i genetyka

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy można przewidzieć kolor oczu dziecka? Albo jak dwoje brązowookich rodziców może mieć niebieskookie dziecko? Albo dlaczego oczy albinosów są różowe? To, w jaki sposób dziedziczymy kolor oczu, jest fascynującym przykładem działania genów. Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na te pytania i dowiedzieć się więcej o kolorze oczu i genetyce.

Dlaczego oczy mają różne kolory?

Kolor oczu zależy od ilości pigmentu zwanego melaniną, znajdującego się w tęczówce. Im więcej pigmentu, tym ciemniejsze oko. W oku nie ma niebieskich ani zielonych pigmentów. Jaśniejsze kolory oczu wynikają z efektu rozpraszania światła w zrębie (warstwie tęczówki) zwanego rozpraszaniem Rayleigha, podobnie jak niebo wygląda na niebieskie. Wiele dzieci pochodzenia europejskiego rodzi się z niebieskimi oczami, które zmieniają się na brązowe, ponieważ produkcja melaniny nie rozpoczęła się w momencie narodzin.

Czy kolor oczu można przewidzieć?

Tak i nie. Prawdopodobieństwo koloru oczu można określić, ale to, jaki kolor oczu będzie miało dziecko, często jest niemożliwe do dokładnego przewidzenia. Nawet w przypadku dwojga niebieskookich rodziców może być prawie pewne, że będą oni mieli niebieskookie dziecko, ale ponieważ na kolor oczu wpływa wiele genów, możliwe jest, że niebieskooka para będzie miała brązowookie dziecko. Chociaż istnieją dowody na to, że aż 16 genów może wpływać na kolor oczu, dwa najważniejsze geny to OCA2 i HERC2. Geny te występują w dwóch różnych wersjach, czyli allelach. Jeśli oba allele są różne, tylko jeden z nich ulega ekspresji i nazywany jest dominującym, podczas gdy ten niewyrażony nazywany jest recesywnym. W przypadku oczu, brązowy dominuje nad zielonym, a zielony nad niebieskim, więc niebieskie oczy występują tylko wtedy, gdy wszystkie cztery allele są niebieskie. Sposobem na przewidzenie koloru oczu dziecka jest wprowadzenie kolorów oczu rodziców do wykresu zwanego kwadratem Punnetta. Poprzez wykreślenie różnych kombinacji alleli na tym wykresie można obliczyć prawdopodobieństwo wystąpienia wariantów koloru oczu. Na przykład, jeśli oboje rodzice mają brązowe oczy, ale są nosicielami niebieskiego genu, zgodnie ze wszystkimi potencjalnymi kombinacjami przy użyciu modelu 2 genów, dziecko najprawdopodobniej będzie miało brązowe oczy, ale ma jedną na cztery szanse na posiadanie niebieskich oczu. Jeśli jesteś ciekawy, jaki kolor oczu mogą mieć Twoje dzieci, oto internetowy predyktor, który wykona dla Ciebie wszystkie obliczenia.

Nietypowe kolory oczu

Być może widziałeś kogoś z różowymi lub fioletowymi oczami, a może kogoś z jednym niebieskim i jednym brązowym okiem. Prawdziwie różowe, czerwone lub fioletowe oczy są wynikiem albinizmu, stanu, w którym organizm nie jest w stanie produkować lub rozprowadzać melaniny. Różowy kolor jest kolorem siatkówki, która się prześwituje. Heterochromia jest stanem, w którym kolor jednej tęczówki jest inny lub częściowo inny niż drugiego oka. Wynika to z nierównomiernej zawartości melaniny spowodowanej genetyką lub urazem.

Nasze oczy są najbardziej wyrazistymi częściami naszego ciała, a ich kolor jest jedną z naszych najbardziej wyróżniających cech. Podczas gdy trwała zmiana koloru oczu może być niemożliwa, to wypróbowanie nowego wyglądu tymczasowo jest wystarczająco proste dzięki kolorowym kontaktom. Dobrym przykładem tego rodzaju soczewek są kolorowe soczewki kontaktowe Expressions firmy CooperVison. Nawet jeśli masz doskonały wzrok 20/20 i chcesz wypróbować kolorowe soczewki kontaktowe, bardzo ważne jest, abyś udał się do specjalisty i został odpowiednio dopasowany.

 • Telefon:
  (076)-833-52-27

 • ul.Chopina 54A
  67-200 Głogów

 • E-mail:
  kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.