• (076)-833-52-27
 • kontakt@eyeprotect.pl
 • 14

  sty

  2022

Regularne badanie wzroku

Styczeń jest Narodowym Miesiącem Świadomości Jaskry - to ważny czas, aby podnieść świadomość na temat tej niszczącej wzrok choroby.

Jaskra jest chorobą związaną z wiekiem i jest drugą główną przyczyną nieodwracalnej ślepoty u osób powyżej 40 roku życia. Jaskra występuje 6 do 8 razy częściej u Afroamerykanów niż u osób rasy białej. Jeśli masz bliskiego krewnego z jaskrą, zwiększa to twoje ryzyko zachorowania.

Jaskra jest podstępnym złodziejem wzroku, ponieważ nie ma żadnych objawów, a raz utracone widzenie jest trwałe. Aż 40% wzroku może zostać utracone bez zauważenia tego faktu przez daną osobę.

Ponad 3 miliony ludzi w Stanach Zjednoczonych i ponad 60 milionów ludzi na całym świecie, choruje na jaskrę. Eksperci szacują, że połowa z nich nie wie, że ją ma. W połączeniu ze starzeniem się społeczeństwa, możemy zaobserwować nadchodzącą epidemię ślepoty, jeśli nie będziemy podnosić świadomości na temat znaczenia regularnych badań okulistycznych dla zachowania wzroku.

Jak pomóc w podnoszeniu świadomości

W Stanach Zjednoczonych około 120 000 osób jest niewidomych z powodu jaskry. Oto trzy sposoby, które możesz pomóc podnieść świadomość:

Rozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną

 • Porozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną o jaskrze. Nie trzymaj tego w tajemnicy. Poinformuj o tym członków swojej rodziny.
 • Zaangażuj się w działania swojej społeczności, seminaria edukacyjne, grupy wsparcia i inne

Co to jest jaskra?

Jaskra jest chorobą, która powoduje uszkodzenie głównego nerwu oka, zwanego nerwem wzrokowym, będącego częścią centralnego układu nerwowego, który przenosi informacje wizualne z oka do mózgu.

Oko doświadcza stopniowego wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego (IOP) z powodu braku równowagi pomiędzy ilością płynu produkowanego w oku a ilością płynu odprowadzanego. Z czasem podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe może spowodować utratę wzroku. Najczęstszą postacią jaskry jest jaskra pierwotna otwartego kąta, która dotyka około 3 milionów Amerykanów. Istnieją jednak inne rodzaje, w tym jaskra wąskiego kąta, wrodzona, normalnego napięcia i jaskra wtórna.

Nie ma lekarstwa na jaskrę - jeszcze. Jednakże, leki lub operacja mogą spowolnić lub zapobiec dalszej utracie wzroku. Odpowiednie leczenie zależy od rodzaju jaskry i innych czynników. Wczesne wykrycie jest kluczowe dla zatrzymania postępu choroby.

 

Czynniki ryzyka

Skąd wiadomo, że istnieje ryzyko zachorowania na jaskrę? Do grupy podwyższonego ryzyka należą osoby pochodzenia afrykańskiego, azjatyckiego i latynoskiego. Inne grupy podwyższonego ryzyka to: osoby powyżej 60 roku życia, członkowie rodzin osób, u których już zdiagnozowano jaskrę, diabetycy i osoby, które są bardzo krótkowzroczne.

Regularne badania okulistyczne są szczególnie ważne dla osób z grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na jaskrę i mogą pomóc w zapobieganiu niepotrzebnej utracie wzroku. W najczęstszej postaci, jaskra praktycznie nie daje żadnych objawów. Utrata wzroku zaczyna się od widzenia peryferyjnego lub bocznego, więc jeśli masz jaskrę, możesz niczego nie zauważyć, dopóki nie utracisz znacznej ilości wzroku.

 

Regularne badanie oczu przez okulistę jest najlepszym sposobem na wczesne wykrycie jaskry lub jakiejkolwiek innej choroby oczu.

Więcej na: http://blackouteurope.pl

 • Telefon:
  (076)-833-52-27

 • ul.Chopina 54A
  67-200 Głogów

 • E-mail:
  kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.