• (076)-833-52-27
 • kontakt@eyeprotect.pl
 • 17

  lis

  2015

Soczewki okularowe - antyrefleksy czy fotochrom?

Okulary nosi coraz większa liczba Polaków i przewiduje się, że grono tych osób z roku na rok będzie coraz liczniejsze. Często stając przed koniecznością zakupu okularów zastanawiamy się jakie funkcje soczewek są dla nas najbardziej odpowiednie.

Oczywiste jest, że wszystko zależny od wady wzroku jaką mamy oraz od tego czy soczewki okularowe będą zwykłe,pocienione lub z inną dodatkową opcją. Soczewki pocienione są cieńsze i lżejsze, zatem lepiej odpowiadają osobom z dużą wadą wzroku. Ich jedynym minusem jest cena, wyższa niż przy zwykłych szkłach, i warto się zastanowić czy na pewno jest to nam potrzebne. Dla osób spędzających długie godziny przy komputerze lub na jeździe samochodem polecane są szkła z powłoką antyrefleksyjną. Antyrefleksy pojawiły się na rynku już 40 lat temu, jednak popularność zdobyły kilka lat temu ze względu na swoje właściwości eliminowania odblasków światła. W czasie jazdy samochodem o zmroku, często oślepia nas światło samochodów jadących z naprzeciwka. Szkła z powłoką z antyrefleksyjną zmniejszają zakres fal światła które dociera do oka, a przez to zwiększają komfort i bezpieczeństwo jazdy. Antyrefleksy poprawiają też ostrość widzenia otoczenia, zarówno tego na drodze, jak i obrazu z monitora czy telewizora, eliminując nadmiar tzw. niebieskiego światła. Chronią też soczewkę przed zabrudzeniem lub zarysowaniem, ale sprawiają wrażenie, że szybciej się brudzą, ponieważ uzyskana dzięki nim wysoka przejrzystość soczewki powoduje, iż widać na niej każdy pyłek czy brud. Warto połączyć antyrefleksy z powłoką hydrofobową (czyli odpychającą cząsteczki wody), lub z powłoką antystatyczną (zapobiega zbieraniu się kurzu). Przez okulistów często polecane są również szkła z powłoką fotochromową – szkła które same się przyciemniają pod wpływem działania światła słonecznego. Zastępują okulary przeciwsłoneczne, co jest wygodne dla wielu osób, spędzających dużo czasu na zewnątrz. Dosyć szybko zabarwiają się (gdy wychodzimy na zewnątrz), i odbarwiają (w środku pomieszczeń), można powiedzieć, że są to inteligentne szkła. Zachowują ostrość widzenia, ale jednocześnie eliminują nawyk mrużenia oczu gdy wychodzimy na nasłonecznione przestrzenie. Powłoka fotochromowa świetnie sprawdza się przy niektórych dolegliwościach oczu, np. przy nadwrażliwości na światło. Mając okulary z fotochromem nie musimy już nosić drugiej pary okularów przeciwsłonecznych, a pamiętajmy, że promieniowanie UV szkodzi oczom tak samo jak skórze i może przyśpieszyć zachorowalność na wiele schorzeń oczu.

 • Telefon:
  (076)-833-52-27

 • ul.Chopina 54A
  67-200 Głogów

 • E-mail:
  kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.