• (076)-833-52-27
 • kontakt@eyeprotect.pl
 • 17

  lis

  2015

Zmęczenie oczu

Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, że ekran każdego monitora komputerowego emituje światło. Jego odbicia i refleksy skupiają się na standardowych soczewkach noszonych przez nas okularów. W konsekwencji nasze oczy mają do wykonania dużo większy wysiłek. Muszą bowiem przedrzeć się przez powstające odblaski. W przeciwnym razie nie będzie w stanie zobaczyć tego, na co patrzymy. My tego zjawiska nie odczuwamy.

Tymczasem taka dodatkowa ciężka praca może prowadzić do szybszego psucia się naszych oczu. Dlatego warto stawiać na rozwiązania, które pomagają eliminować powstające refleksy. W tym celu warto sięgnąć po powłokę antyrefleksyjną w soczewkach okularowych. Częste wpatrywanie się nie tylko w ekrany komputerów, ale również telewizorów, tabletów i smartfonów prowadzi do powstawania bardzo silnego zmęczenia oczu. Pojawiać może się ból, pieczeniem gorsze widzenie, a nawet nadwrażliwość na światło. Wymienione ekrany emitują światło niebieskie, które jest światłem widzialnym wysokiej energii. Warto pamiętać, że jest to zjawisko naturalne – takie światło emituje również słońce. Jednak nadmierne wystawianie oczu na działanie tego rodzaju światła bardzo negatywnie wpływa na kondycję naszych oczu.

Zaleca się używanie do korzystania z ekranów LCD okularów wyposażonych w soczewki z powłoką antyrefleksyjną. Jest to dobre zabezpieczenie chociaż trzeba pamiętać, że nigdy nie zapewni nam ono stuprocentowej ochrony przed wpływem niekorzystnego światła niebieskiego. Trzeba również uświadomić sobie, że wpatrując się w ekran monitora narażamy nasze oczy na napięcie mięśni gałek ocznych. Nasze oczy bardzo takiego stanu rzeczy nie lubią. Rozwiązaniem jest pamiętanie o tym, aby w trakcie pracy przy komputerze raz na jakiś czas rozejrzeć się po pokoju przez paręnaście sekund. Warto wyjrzeć przez okno. Większość osób niestety o tym zapomina. Ekrany kineskopowe, czyli modele starej generacji, posiadały inną wadę – nieustannie mrugały. Tego nasze oczy również bardzo nie lubiły. Przyczyniało się to do ich szybkiego męczenia, a to z kolei przyspieszało proces psucia się wzroku. W stosowanych obecnie ekranach LCD mruganie nie występuje. Zastosowanie powłoki antyrefleksyjnej to wyeliminowanie odblasków w naprawdę dużym stopniu. Trzeba jednak pamiętać, że nie uchroni to osób dużo pracujących przy komputerze przed systematycznym pogarszaniem się ostrości widzenia. Sprawi ona jednak, że proces ten będzie zachodził zdecydowanie wolniej.

Warto pamiętać, że osoby, które bardzo dużo pracują przy komputerze mogą wymieniać soczewki na mocniejsze nawet co roku. Trzeba jednak pamiętać, że w wielu pracach nie da się wyeliminować używania komputera. Jest to więc ryzyko zawodowe. Amerykańskie Stowarzyszenie Optometrystów opisało syndrom CVS – Syndrom Widzenia Komputerowego. Do jego objawów zalicza się: zmęczenie, bóle głowy, suchość oczu, niezdolność do skupiania wzroku, zespół suchego oka, zmiany ostrości widzenia o charakterze chwilowym, dwojenie, bóle oczu bądź lokalizujące się wokół nich, bóle karku, ramienia oraz pleców. Niektóre te objawy mają związek z wiekiem. Część jednak nie wiąże się z nim w żadnym stopniu. Trzeba pamiętać, że syndrom nie jest chorobą, a jedynie zmęczeniem. Dolegliwości miną, kiedy pozwolimy naszym oczom chociaż trochę odpocząć.

 • Telefon:
  (076)-833-52-27

 • ul.Chopina 54A
  67-200 Głogów

 • E-mail:
  kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.