• (076)-833-52-27
 • kontakt@eyeprotect.pl
 • 16

  lis

  2015

Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia oczu?

Wiele osób skarży się nie tylko na ból w okolicach skroni, ale również na to, że podczas czytania odpływają im litery. Na szczęście, można temu zaradzić, istnieje bowiem seria ćwiczeń charakteryzujących się wyjątkową skutecznością wówczas, gdy chcemy skutecznie walczyć ze zmęczeniem oczu. Co ważne, ich wykonywanie zalecane jest nie tylko wówczas, gdy mamy do czynienia z pierwszymi niepokojącymi objawami.

Ćwiczenia oczu - dobry nawyk

Warto pomyśleć również o ich funkcji profilaktycznej, pomagają bowiem w lepszym widzeniu. Już na wstępie warto uświadomić sobie, że nasze oczy zostały stworzone przede wszystkim do tego, aby spoglądać w dal. Niestety, nasz tryb życia nakazuje im nieustannie spoglądać na odległość, która jest mniejsza niż metr. Gdy patrzymy przed siebie, nasz wzrok odpoczywa, gdy jednak zmniejszamy dystans – zaczyna się męczyć. Objawy przemęczenia oczu nie zawsze są takie same, nie można jednak określać ich mianem niejednoznacznych. Najczęściej jest to ból głowy w okolicach skroni i choć zaczyna się on punktowo, z czasem obejmuje głowę niczym opaska. Innym niepokojącym objawem może być ból nasady nosa opisywany często jako wrażenie, że utkwił tam sznureczek. Innym sygnałem alarmowym są kłopoty z widzeniem na odległość, a także problemy z czytaniem charakteryzujące się tym, że podczas patrzenia na kartkę litery sprawiają wrażenie niewyraźnych i można odnieść wrażenie, że znikają. Jeszcze innym sygnałem jest wstręt do patrzenia. Brzmi to dość dziwnie, wiele osób przyznaje jednak, że już po skończeniu pracy ma wrażenie, że nie może już dłużej używać swojego wzroku.

Niepokojącym sygnałem są też trudności w ocenie odległości, które dają o sobie znać zwłaszcza podczas prowadzenia samochodu, a także dwojenie się obrazu występujące zwłaszcza wówczas, gdy spoglądamy na coś z niewielkiej odległości. W tym ostatnim przypadku ćwiczenia profilaktyczne często okazują się niewystraczające, jeśli więc nie jest to zjawisko odosobnione, wskazana jest konsultacja z obrazem. Sama gimnastyka oczu ma za zadanie przede wszystkim wytrenowanie soczewki, a więc tej części oka, dzięki której radzimy sobie dobrze bez względu na to, na jaką odległość spoglądamy. Trening usprawnia też pracę odpowiadających za jej napięcie mięśni rzęskowych i okoruchowych, a więc tych, które odpowiadają za ruch gałek ocznych.

 • Telefon:
  (076)-833-52-27

 • ul.Chopina 54A
  67-200 Głogów

 • E-mail:
  kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.