• (076)-833-52-27
 • kontakt@eyeprotect.pl
 • 6

  sty

  2023

Rak w OCZU: Nieoczekiwana myśl

Kiedy myślisz o raku, większość z nas nie myśli o oku lub wizji. Choć rzadko, rak może rozpocząć się wewnątrz lub na zewnątrz oka. Jeśli rak zaczyna się wewnątrz gałki ocznej to nazywa się wewnątrzgałkowym, a jeśli zaczyna się poza okiem (powieka lub w oczodole) to nazywa się guzem zewnątrzgałkowym. Może on wystąpić zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Większość dużych ośrodków okulistycznych ma specjalistów, którzy są przeszkoleni w diagnostyce i leczeniu nowotworów oka.

Oto kilka rodzajów nowotworów w oku:

 • Rak oka u dzieci: Najczęstszym rakiem widzianym w oku u dzieci jest retinoblastoma. Występuje on u dzieci w bardzo wczesnym wieku, więc są to najmłodsi pacjenci z nowotworami. Ten rak zaczyna się wewnątrz oka i wpływa na komórki siatkówki. Jest to nowotwór, który objawia się bardzo cicho, dziecko nie ma bólu, nie skarży się i bawi się radośnie bez żadnych problemów, aż pewnego dnia rodzice zauważają, że źrenica oka ma jakiś nienormalny "biały blask" (leukocoria) zamiast zwykłego "czerwonego oka" odbicia widzianego na zdjęciu - to może być pierwszy znak retinoblastoma. Dlatego wymaga to szybkiej oceny przez okulistę. Retinoblastoma jest nowotworem uleczalnym, ale jeśli nie jest leczona na czas, może szybko rosnąć i wypełnić gałkę oczną. Może to prowadzić do utraty wzroku i problemów zagrażających życiu.

W późniejszym stadium tego nowotworu, jedynym sposobem na przeżycie jest usunięcie gałki ocznej (enukleacja). Podobnie jak wiele innych typów nowotworów, retinoblastoma ma komponent genetyczny, więc badania genetyczne muszą być wykonane. Nowotwór rozpoczyna się od mutacji genu RB1, który stymuluje komórki siatkówki do rozwoju w guz zwany retinoblastomą. Mutacja RB1 może być dziedziczona od rodziców, ale w niektórych przypadkach występuje sporadycznie i nie jest dziedziczona. Istnieją różne metody leczenia, takie jak chirurgia, chemioterapia, radioterapia itp. w celu wyleczenia nowotworu retinoblastoma. Rzadko może on rozprzestrzeniać się poza oko.

 • Rak oka u dorosłych: Rozwój guza w tylnej części oka u dorosłych może być z przerzutu raka z innego miejsca w organizmie lub może powstać w samym oku. Najczęstszy pierwotny rak oka nazywa się czerniak błony naczyniowej i jest skupiskiem szybko rosnących komórek pod siatkówką, co może prowadzić do utraty wzroku. Guz może również pojawić się jako ciemna, czarna plama na tęczówce. W idealnym przypadku czerniak błony naczyniowej może być leczony, gdy guz jest jeszcze tylko w oku.Jednak niestety, u około 50% pacjentów czerniak błony naczyniowej rozprzestrzenia się (przerzuty) do innych części ciała, co czyni go najbardziej niebezpiecznym nowotworem oka u dorosłych. W zależności od umiejscowienia, czerniak błony naczyniowej może nie powodować wczesnych objawów, ale pacjent może doświadczać niewyraźnego widzenia lub dużej liczby pływaków. Czerniak błony naczyniowej może być zdiagnozowany tylko wtedy, gdy okulista lub specjalista od chorób oczu zbada Twoje oko. Co jest główną przyczyną czerniaka błony naczyniowej? Jak się zaczyna, rośnie i rozprzestrzenia? Te pytania wciąż pozostają bez odpowiedzi. Ryzyko wystąpienia tego nowotworu wzrasta u osób mających jasną skórę (białą), jasny kolor oczu i niemożność opalania się. Istnieją pewne zmiany w genach związane z czerniakiem błony naczyniowej. Obecnie najczęstsze są mutacje genów GNAQ i BAP-1, które wiążą się z większym ryzykiem wystąpienia przerzutów, gdzie rozprzestrzenia się on na inne części ciała. Standardowe leczenie tego nowotworu to biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (FNAB), brachyterapia (materiał radioaktywny wewnątrz małej kapsułki umieszczonej obok guza), radioterapia i ewentualnie enukleacja.
 • Przerzuty do oka: Wreszcie, inne rodzaje nowotworów znalezionych w oczach są z powodu rozprzestrzeniania się pierwotnego raka (z odległego miejsca, takiego jak pierś, płuco lub wątroba) do oka. Czasami badanie oka może zidentyfikować guz przerzutowy, zanim guz pierwotny zostanie rozpoznany w innym miejscu w organizmie. Przykłady nowotworów, które rozprzestrzeniają się do oka to rak piersi u kobiet i rak płuc u mężczyzn. Rzadziej, prostata, nerki, przewodu pokarmowego i nowotwory krwi (białaczka i chłoniaki) mogą rozprzestrzeniać się do oka. Leczenie zależy od rodzaju raka zaangażowanego.
 • Uszkodzenie oka w wyniku chemioterapii: Problemy z oczami mogą również rozwijać się przez skutki uboczne chemioterapii lub terapii hormonalnych podawanych na guzy poza okiem. Kiedy osoba ma jakikolwiek rodzaj raka, często musi poddać się leczeniu za pomocą leków chemioterapeutycznych. Powszechnie stosowany lek na raka nazywa się cisplatyną. Podczas leczenia cisplatyną, może dojść do uszkodzenia komórek nabłonka barwnikowego siatkówki w wewnętrznej części siatkówki. W obrębie samej siatkówki mogą wystąpić krwotoki lub krwawienia, a widzenie może się czasowo zmniejszyć. Jeśli dana osoba jest poddawana leczeniu nowotworów, warto, aby miała sprawdzone oczy, zwłaszcza jeśli ma jakiekolwiek problemy z widzeniem. Chemioterapia w rzeczywistości nie powoduje nowotworów, a jedynie skutki uboczne.

Dlatego, jeśli masz jakiekolwiek zmniejszone widzenie, to zawsze ma sens mieć dobre badanie oczu, aby zidentyfikować wszelkie problemy na wczesnym etapie.

Rak w OCZU: Nieoczekiwana myśl Tagged on: zwyrodnienie plamki związane z wiekiem dzieci rak oka zdrowie oczu Gavin Herbert Eye Institute niskie widzenie

 • Telefon:
  (076)-833-52-27

 • ul.Chopina 54A
  67-200 Głogów

 • E-mail:
  kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.