• (076)-833-52-27
 • kontakt@eyeprotect.pl
 • 5

  paź

  2022

świadomość

Styczeń to Narodowy Miesiąc Świadomości Jaskry - ważny czas, aby podnieść świadomość na temat tej niszczącej wzrok choroby.

Jaskra jest chorobą związaną z wiekiem i jest drugą główną przyczyną nieodwracalnej ślepoty u osób powyżej 40 roku życia. Jaskra występuje 6 do 8 razy częściej u Afroamerykanów niż u osób rasy białej. Jeśli masz bliskiego krewnego z jaskrą, zwiększa to ryzyko zachorowania na nią.

Jaskra jest podstępnym złodziejem wzroku, ponieważ nie ma żadnych objawów, a raz utracone widzenie jest trwałe. Aż 40% wzroku może zostać utracone bez zauważenia przez osobę.

Ponad 3 miliony ludzi w Stanach Zjednoczonych i ponad 60 milionów ludzi na całym świecie, ma jaskrę. Eksperci szacują, że połowa z nich nie wie, że ją ma. W połączeniu z naszą starzejącą się populacją, możemy dostrzec epidemię ślepoty, jeśli nie będziemy podnosić świadomości na temat znaczenia regularnych badań oczu dla zachowania wzroku.

Jak pomóc w podnoszeniu świadomości

W Stanach Zjednoczonych około 120 000 osób jest niewidomych z powodu jaskry. Oto trzy sposoby, w jakie można możesz pomóc zwiększyć świadomość:

Porozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną
 • Porozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną o jaskrze. Nie trzymaj tego w tajemnicy. Poinformuj członków swojej rodziny.
 • Zaangażuj się w działania swojej społeczności, seminaria edukacyjne, grupy wsparcia i inne.
 • Odwiedź naszą witrynę internetową, aby uzyskać więcej informacji na temat jaskry pod adresem discoveryeye.org/eye-conditions/glaucoma/.

Co to jest jaskra?

Jaskra jest chorobą, która powoduje uszkodzenie głównego nerwu oka zwanego nerwem wzrokowym, części centralnego układu nerwowego, który przenosi informacje wizualne z oka do mózgu.

Oko doświadcza stopniowego wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego (IOP) z powodu braku równowagi między płynem produkowanym w oku a ilością płynu odprowadzanego. Z czasem podwyższone IOP może spowodować utratę wzroku. Najczęstszą formą jaskry jest jaskra pierwotna z otwartym kątem, która dotyka około 3 milionów Amerykanów. Istnieją jednak inne rodzaje, w tym jaskra wąskiego kąta, wrodzona, normalnego napięcia i wtórna.

Nie ma lekarstwa na jaskrę - jeszcze. Jednak leki lub operacja mogą spowolnić lub zapobiec dalszej utracie wzroku. Odpowiednie leczenie zależy od rodzaju jaskry i innych czynników. Wczesne wykrycie jest kluczowe dla zatrzymania postępu choroby.

Czynniki ryzyka

Skąd wiadomo, że jest się w grupie ryzyka wystąpienia jaskry? Do grupy podwyższonego ryzyka należą osoby pochodzenia afrykańskiego, azjatyckiego i latynoskiego. Inne grupy podwyższonego ryzyka to: osoby powyżej 60 roku życia, członkowie rodzin osób, u których już zdiagnozowano jaskrę, diabetycy i osoby bardzo krótkowzroczne.

Regularne badania okulistyczne są szczególnie ważne dla osób o podwyższonym ryzyku wystąpienia jaskry i mogą pomóc w zapobieganiu niepotrzebnej utracie wzroku. W najczęstszej postaci, nie ma praktycznie żadnych objawów. Utrata wzroku zaczyna się od widzenia peryferyjnego lub bocznego, więc jeśli masz jaskrę, możesz nic nie zauważyć, dopóki nie stracisz znacznej ilości wzroku.

Regularne badanie oczu przez okulistę jest najlepszym sposobem na wczesne wykrycie jaskry lub jakiejkolwiek innej choroby oczu.

 • Telefon:
  (076)-833-52-27

 • ul.Chopina 54A
  67-200 Głogów

 • E-mail:
  kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.