• (076)-833-52-27
 • kontakt@eyeprotect.pl
 • 2

  kwi

  2023

Who's On First For My Eye's

Różnica między optometrystą a oftalmologiem

W Twojej drużynie zajmującej się zdrowiem oczu jest wielu graczy, wśród nich optometrysta i okulista. Nie zawsze jednak jest oczywiste, jaką pozycję odgrywa każdy z nich i kiedy należy zwrócić się do którego specjalisty.

Optometryści

Optometrysta posiada tytuł doktora optometrii (OD). Optometrysta zazwyczaj kończy czteroletni program studiów w dziedzinie nauk ścisłych, plus cztery lata podyplomowego szkolenia zawodowego w szkole optometrii.

Optometryści badają oczy pod kątem problemów z widzeniem i zdrowiem oraz korygują błędy refrakcji za pomocą okularów i soczewek kontaktowych. Niektórzy optometryści zapewniają również opiekę nad słabym wzrokiem i terapię wzrokową. W Stanach Zjednoczonych optometryści mogą przepisywaćprzepisywać leki w celu leczenia niektórych problemów i chorób oczu, a zakres ich opieki może się różnić w zależności od stanu. Chociaż nie mają licencji na wykonywanie operacji oczu, optometryści mogą odgrywać rolę w opiece przed i poi pooperacyjnej, jeśli operacja oka została przeprowadzona przezn okulistę.

Okuliści

Okulista to lekarz medycyny (MD) lub lekarz medycyny osteopatycznej (DO), który specjalizuje się w opiece nad oczami i wzrokiem. Okuliści ukończyć cztery lata college'u, cztery lata szkoły medycznej, jeden rok stażu i co najmniej trzy lata rezydentury w okulistyce. Niektórzy okuliści mają również jeden lub dwa lata dodatkowego szkolenia, aby stać się specjalistami w rogówce, siatkówce, jaskrze, oculoplastyce, pediatrii lub neuro-oftalmologii.

Okuliści wykonują badania oczu, diagnozują i leczą choroby, przepisują leki i wykonują operacje oczu. Przepisują również soczewki korekcyjne.

Do którego z nich mam zadzwonić?

Zarówno optometryści, jak i okuliści przeprowadzają rutynowe badania wzroku i są przeszkoleni w wykrywaniu, diagnozowaniu i leczeniu chorób oczu. Obaj mogą przepisywać soczewki korekcyjne i obaj muszą spełniać wymagania dotyczące kształcenia ustawicznego, aby utrzymać swoje licencje.

Jeśli Twoje oczy są zdrowe, to który typ specjalisty wybrać jest kwestią osobistych preferencji. Jeśli masz już problemy z oczami, takie jak cukrzyca lub rodzinne występowanie AMD lub jaskry, powinieneś rozważyć wizytę u okulisty. Podczas gdy większość optometrystów oferuje leczenie powszechnych problemów z oczami i przewlekłych chorób oczu, takich jak różowe oko, suche oko lub alergie, niektóre choroby oczu wymagają leczenia przez okulistę, zwłaszcza jeśli potrzebujesz operacji, terapii laserowej lub innej specjalistycznej opieki.

W niektórych przypadkach optometrysta i okulista mogą pracować jako zespół. W takim układzie optometrysta jest odpowiednikiem lekarza pierwszego kontaktu, który monitoruje Twój bieżący stan i opiekę, a okulista jest Twoim specjalistą, który zarządza Twoim stanem medycznym i/lub przeprowadza operacje. W przypadku rutynowej opieki, warto sprawdzić u swojego ubezpieczyciela, który z nich, jeśli w ogóle, pokrywa koszty i za jakie usługi.

Kto jest na pierwszym miejscu w przypadku mojego oka Tagged on: zwyrodnienie plamki związane z wiekiem AMD dopasowanie soczewek kontaktowych rogówka zdrowie oczu keratokonus okulista optometrysta

 • Telefon:
  (076)-833-52-27

 • ul.Chopina 54A
  67-200 Głogów

 • E-mail:
  kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.