• (076)-833-52-27
 • kontakt@eyeprotect.pl
 • 8

  wrz

  2022

Widzenie centralne

10/9/14

Co to jest plamka żółta?
Oko jest bardzo podobne do aparatu fotograficznego, pobiera światło ze świata zewnętrznego i przetwarza je na informacje o obrazie, które nasz mózg odbiera jako wizję. Siatkówka to wrażliwa na światło warstwa w tylnej części oka, która jest bardzo podobna do filmu w tym aparacie. Centralna siatkówka, znana również jako plamka, jest niezbędna do uzyskania ostrego, wysokiej rozdzielczości widzenia. Warunki, które uszkadzają lub zniekształcają plamkę, mogą zatem powodować nieostre lub zniekształcone widzenie. Dwa powszechne schorzenia, które wpływają na plamkę, to fałd plamki i otwory w plamce.

Co to jest fałd plamki żółtej lub otwór w plamce?
Pucker plamki to cienka warstwa tkanki bliznowatej, która tworzy się na szczycie siatkówki. Ilość tkanki bliznowatej może wahać się od łagodnego do ciężkiego. Łagodne puckery plamki mogą być ledwo zauważalne podczas badania oka i przypominają cienką warstwę celofanu spoczywającą na plamce. Poważniejsze puckery plamki mogą powodować pomarszczenie lub zniekształcenie plamki. W przeciwieństwie do fałdu plamki, otwór w plamce to mała szczelina, która rozciąga się na całej grubości plamki.

Jakie są objawy fałdu plamki lub otworu w plamce?
Na początku, pucker plamki może prowadzić do łagodnego rozmycia centralnego widzenia. Ponieważ problem dotyczy tylnej części oka, okulary nie przywrócą całkowicie widzenia. Bardziej poważne puckery plamki mogą powodować faliste lub zniekształcone widzenie. Na przykład, obiekty, które normalnie wydają się proste, takie jak żaluzje weneckie lub drukowana linia tekstu, mogą wydawać się mieć dip lub zgięcie w centrum. Małe otwory w plamce mogą powodować podobne objawy rozmycia lub zniekształcenia. Większe otwory w plamce często powodują powstanie centralnej plamki ślepej. Może to również powodować, że linie proste wydają się być przerwane lub brakuje im kawałka w środku. Pacjenci z wyłupkiem lub dziurą w plamce zazwyczaj nie mają problemów z widzeniem obwodowym.

Co może być przyczyną ropniaka lub otworu w plamce?
Przypomnijmy, że ropień plamki jest tkanką bliznowatą. Wszystko, co powoduje tkanki bliznowatej, takie jak uraz lub zapalenie w oku, może spowodować tkanki bliznowatej, a tym samym pucker plamki. Niektóre choroby, które wpływają na naczynia krwionośne siatkówki, takie jak cukrzyca, mogą również powodować powstawanie plamki. Jednak jedną z najczęstszych przyczyn powstawania plamki jest zwykłe starzenie się struktur w obrębie oka. W miarę starzenia się oka, wypełniająca je przezroczysta galaretka, zwana żelem szklistym, kurczy się. Gdy dojdzie do wystarczającego skurczenia, szklistka odrywa się od swojej normalnej pozycji przylegającej do siatkówki. Ten proces odłączania się ciała szklistego może powodować mikroskopijne uszkodzenia lub stany zapalne prowadzące do powstania plamki. W niektórych przypadkach, szklistka nie odrywa się od siatkówki w sposób czysty. Zamiast tego może wywierać nacisk na plamkę, rozrywając jej delikatne struktury w centrum, co skutkuje powstaniem otworu w plamce.

Jak diagnozuje się puckery i otwory w plamce?
Proste badanie przeprowadzone przez okulistę lub specjalistę od siatkówki często wystarcza do zdiagnozowania wklęsłości lub otworu w plamce. Jednak dodatkowe badania są często przydatne w diagnozowaniu subtelnych przypadków lub monitorowaniu oczu pod kątem zmian. Skan optycznej koherentnej tomografii (OCT) to specjalistyczne zdjęcie, które pozwala lekarzowi szukać mikroskopijnych zmian w konturze plamki. Na poniższych rysunkach przedstawiono OCT normalnej plamki, otworu w plamce i fałdu plamki. Należy zauważyć, że normalna plamka ma centralne zagłębienie zwane fovea, pokazane na rysunku 1. Na rysunku 2, dip jest zastąpiony przez szczelinę, która jest dołek plamki. Wreszcie, rysunek 3 pokazuje pucker plamki, gdzie dip nie jest już widoczny. Dzieje się tak dlatego, że fałd plamki, widoczny jako cienka biała linia, zniekształca normalny kształt plamki.

Rycina 1: Normalna plamkaRysunek 2: Otwór w plamceRysunek 3: Foremka plamki

Jakie metody leczenia są dostępne w przypadku przyssawek i otworów w plamce?
Dołki w plamce mogą być dość łagodne. W łagodnych przypadkach u pacjentów z minimalnymi objawami może być wymagana jedynie okresowa kontrola. Gdy niewyraźne widzenie spowodowane przez otwór w plamce zaczyna wpływać na czynności takie jak prowadzenie samochodu czy czytanie, można rozważyć leczenie w postaci operacji. Operacja wycięcia plamki jest znana jako witrektomia. Operacja witrektomii jest zazwyczaj wykonywana w znieczuleniu miejscowym i jako zabieg ambulatoryjny. Podczas operacji, drobne instrumenty są używane do usuwania tkanki bliznowatej z powierzchni plamki. Po operacji, pacjenci zwykle doświadczają poprawy w zakresie rozmycia i zniekształcenia, ponieważ oko odzyskuje stopniowo w ciągu kilku miesięcy. Pewne szczątkowe falowanie może być normalne. Witrektomia jest ogólnie bardzo bezpieczna, chociaż istnieje szansa na zwiększony wzrost zaćmy oraz niewielkie ryzyko infekcji lub odwarstwienia siatkówki.

Dla pacjentów z małymi otworami w plamce, ścisłe monitorowanie może być również opcja, ponieważ niektóre otwory w plamce mogą zamknąć się na własną rękę. W przypadku większych otworów istnieją dwie opcje. W wybranych przypadkach, gdy żel szklistkowy aktywnie ciągnie plamkę, wstrzyknięcie leku do oka może spowodować czyste uwolnienie żelu, umożliwiając zamknięcie otworu. W innych przypadkach zalecana jest witrektomia. Podczas operacji, wszelkie ciągnięcie na plamce jest zwolnione i pęcherzyk gazu jest umieszczony w oku, aby pomóc otwór zamknąć. Po operacji pacjenci są proszeni o patrzenie w dół przez kilka dni, aby umożliwić pęcherzykowi unoszenie się w górę w stosunku do otworu. Po wchłonięciu bańki przez organizm, widzenie zwykle ulega znacznej poprawie.
Podsumowując, zarówno puckery plamkowe, jak i otwory są częstą przyczyną nieostrego lub zniekształconego widzenia centralnego. Jeśli konieczne jest leczenie lub operacja przeprowadzona przez specjalistę od siatkówki, wyniki są zazwyczaj dość dobre i prowadzą do znacznego przywrócenia widzenia.

David Liao, MD, PhD
Grupa Medyczna Siatkówka-Witrena

 • Telefon:
  (076)-833-52-27

 • ul.Chopina 54A
  67-200 Głogów

 • E-mail:
  kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

Najciekawsze publikacje
© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.