• (076)-833-52-27
 • kontakt@eyeprotect.pl
 • 23

  paź

  2021

Jaki jest wpływ alkoholu na oko?

Każdy, kto kiedykolwiek wypił za dużo, wie, że alkohol może powodować zamazane, zniekształcone widzenie. Ale co dokładnie alkohol robi z naszymi oczami?

I czy nadużywanie alkoholu może spowodować trwałe problemy ze wzrokiem? Czytaj dalej, aby poznać różne skutki działania alkoholu na oczy.

Krótkotrwałe efekty zmieniające wzrok

 • Wolniejsza reakcja źrenic - alkohol powoduje, że tęczówka zwęża się i rozszerza w znacznie wolniejszym tempie. Staje się to problemem dla kierowców, którzy pili, ponieważ nie mogą oni tak szybko dostosować się do nadjeżdżających reflektorów. Zmniejszona wrażliwość na kontrast - zdolność rozróżniania różnych obiektów na podstawie jasności i ciemności, bardzo ważna umiejętność podczas jazdy o zmierzchu, jest upośledzona przez alkohol. Nowe badania przeprowadzone przez Western University w Ontario w Kanadzie wykazały, że alkohol zmniejsza zdolność oka do dostosowania widzenia do jasności i kontrastu o 30 procent przy poziomie alkoholu we krwi zbliżonym do dopuszczalnego limitu prowadzenia pojazdu. Drganie oczu - Drganie oczu (miokymia), które jest w rzeczywistości drganiem powiek, może być wywołane przez nadmierne spożycie alkoholu. Zwiększona suchość - wyniki badania przeprowadzonego przez Hallym University College of Medicine sugerują, że spożywanie nawet niewielkiej ilości alkoholu może zwiększyć i zaostrzyć objawy suchego oka.

Długotrwałe uszkodzenia

 • Zwiększone tworzenie się zaćmy - Wiele badań wykazało zwiększone tworzenie się zaćmy u pacjentów spożywających większe ilości alkoholu. Zwiększone ryzyko AMD - Amerykańskie Stowarzyszenie Optometryczne uznaje nadmierne spożycie alkoholu za czynnik ryzyka AMD (zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem). Zmniejszone widzenie z powodu niedoboru witamin - Nadmierne picie alkoholu wpływa na wchłanianie witamin w wątrobie, witamin potrzebnych do utrzymania zdrowego wzroku. Na przykład, niedobór witaminy B-1 spowodowany spożywaniem alkoholu może powodować osłabienie lub paraliż mięśni oka. Albo niedobór witaminy A spowodowany alkoholizmem może powodować: ślepotę nocną, ścieńczenie rogówki, perforację rogówki, suchość, a nawet ślepotę z powodu uszkodzenia siatkówki. Amblyopia tytoniowo-alkoholowa - określana również jako neuropatia wzrokowa, u osób nadmiernie pijących może rozwinąć się to schorzenie, które powoduje bezbolesną utratę wzroku. Prenatalna ekspozycja na alkohol-Niestety, nadmierna ekspozycja na alkohol w łonie matki może trwale wpłynąć na wzrok dziecka. Według przeglądu przeprowadzonego przez Emory University School of Medicine, wiele problemów z oczami jest związanych z alkoholowym zespołem płodowym, w tym niedorozwój nerwu wzrokowego, trudności z koordynacją wzrokową i tendencja do opadania powiek.

Wiele z krótkoterminowych skutków alkoholu zmieniających wzrok ustępuje samoistnie, ale jeśli podejrzewasz, że możesz cierpieć z powodu długotrwałych skutków, natychmiast umów się na wizytę u okulisty. Jeśli uważasz, że ty lub ktoś, kogo znasz może mieć problem z alkoholem, NCADD (National Council on Alcoholism and Drug Dependance, Inc.) i Anonimowi Alkoholicy mają wiele zasobów, aby pomóc. 

Dowiedz się więcej na: http://blackouteurope.pl

Nic w tym wpisie nie może być interpretowane jako porady medycznej, ani nie ma na celu zastąpienia zaleceń lekarza specjalisty. W przypadku konkretnych pytań, należy skontaktować się z lekarzem okulistą.

 • Telefon:
  (076)-833-52-27

 • ul.Chopina 54A
  67-200 Głogów

 • E-mail:
  kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.