• (076)-833-52-27
 • kontakt@eyeprotect.pl
 • 16

  lis

  2015

Szkodliwe światło niebieskie

Okazuje się, że nowoczesne urządzenia elektroniczne, także niektóre formy oświetlenia mogą emitować szkodliwe dla wzorku niebieskie światło. Dlatego warto się przed tym światłem chronić.

Chyba większość z nas na co dzień korzysta z urządzeń elektronicznych, które mają ekrany LED albo LCD. Stosowane są one w monitorach komputerów, przy tabletach i smartfonów. Technologia LED jest także wykorzystywana w ramach oświetlenia, szczególnie w przypadku pomieszczeń o biurowym charakterze. Tak naprawdę niestety mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że takie ekrany nowoczesne będą także emitować światło niebieskie, które dla naszego wzroku jest szkodliwe i przez nie dochodzić będzie do starzenia się siatkówki. Długi kontakt ze światłem niebieskim będzie prowadził do zmęczenia i pieczenia oczu a może nawet spowodować ból czy bezsenność. Niestety postęp technologiczny jest taki, że urządzeń tego typu z naszego otoczenia nie możemy usunąć.

Badania pokazują, że obecnie ponad 85% osób korzysta z ekranów typu LED. Warto więc wyposażyć się między innymi w specjalne szkła okularowe, które będą miały masę nowoczesnych rozwiązań, które będą w stanie w sposób skuteczny chronić oczy przed działaniem niebieskiego światła. Na pewno warto będzie chronić się przed sprzętami, które mogą emitować światło niebieskie. Również Polacy coraz częściej korzystają z urządzeń elektronicznych i to niezależnie od wieku. Okazuje się, że na światło niebieskie możemy być narażeni nawet przez kilkanaście godzin dziennie. Tym samym u ponad 2 milionów Polaków mamy zwyrodnienie plamki żółtej. U ponad pół miliona jest to już choroba w stadium zaawansowanym, który prowadzić może do utraty wzroku. AMD to taka choroba, która prowadzi do uszkodzenia plamki żółtej i centralnej części siatkówki. Skutkiem będzie pogorszenie jakości wzroku a w dalszej perspektywie jego utrata.

Spośród czynników, które mogą decydować o powstaniu tych problemów wymienia się wiek, uwarunkowania genetyczne czy palenie papierosów. Jak się jednak okazuje także silny wpływ światła niebieskiego może o tym decydować. W wyniku tych problemów dochodzić będzie do uszkodzenia żółtych barwników, które występują w plamce żółtej a także w obwodowej części siatkówki. Oba barwniki stanowią filtr, który chroni czopku i pręciki przed promieniowaniem. Zwyrodnienie plamki żółtej najczęściej pojawia się u osób, które mają powyżej 50 lat.

 • Telefon:
  (076)-833-52-27

 • ul.Chopina 54A
  67-200 Głogów

 • E-mail:
  kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.