Szkodliwe światło niebieskie
Okazuje się, że nowoczesne urządzenia elektroniczne, także niektóre formy oświetlenia mogą emitować szkodliwe dla wzorku niebieskie światło. Dlatego warto się przed tym światłem chronić.
Chyba większość z nas na co dzień korzysta z urządzeń elektronicznych, które mają ekrany LED albo LCD. Stosowane są one w monitorach komputerów, przy tabletach i smartfonów. Technologia LED jest także wykorzystywana w ramach oświetlenia, szczególnie w przypadku pomieszczeń o biurowym charakterze. Tak naprawdę niestety mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że takie ekrany nowoczesne będą także emitować światło niebieskie, które dla naszego wzroku jest szkodliwe i przez nie dochodzić będzie do starzenia się siatkówki. Długi kontakt ze światłem niebieskim będzie prowadził do zmęczenia i pieczenia oczu a może nawet spowodować ból czy bezsenność. Niestety postęp technologiczny jest taki, że urządzeń tego typu z naszego otoczenia nie możemy usunąć.
Badania pokazują, że obecnie ponad 85% osób korzysta z ekranów typu LED. Warto więc wyposażyć się między innymi w specjalne szkła okularowe, które będą miały masę nowoczesnych rozwiązań, które będą w stanie w sposób skuteczny chronić oczy przed działaniem niebieskiego światła. Na pewno warto będzie chronić się przed sprzętami, które mogą emitować światło niebieskie. Również Polacy coraz częściej korzystają z urządzeń elektronicznych i to niezależnie od wieku. Okazuje się, że na światło niebieskie możemy być narażeni nawet przez kilkanaście godzin dziennie. Tym samym u ponad 2 milionów Polaków mamy zwyrodnienie plamki żółtej. U ponad pół miliona jest to już choroba w stadium zaawansowanym, który prowadzić może do utraty wzroku. AMD to taka choroba, która prowadzi do uszkodzenia plamki żółtej i centralnej części siatkówki. Skutkiem będzie pogorszenie jakości wzroku a w dalszej perspektywie jego utrata.
Spośród czynników, które mogą decydować o powstaniu tych problemów wymienia się wiek, uwarunkowania genetyczne czy palenie papierosów. Jak się jednak okazuje także silny wpływ światła niebieskiego może o tym decydować. W wyniku tych problemów dochodzić będzie do uszkodzenia żółtych barwników, które występują w plamce żółtej a także w obwodowej części siatkówki. Oba barwniki stanowią filtr, który chroni czopku i pręciki przed promieniowaniem. Zwyrodnienie plamki żółtej najczęściej pojawia się u osób, które mają powyżej 50 lat.