• (076)-833-52-27
 • kontakt@eyeprotect.pl
 • 16

  lis

  2015

Powłoka antyrefleksyjna AR w pracy przy komputerze

Od wynalezienia powłoki antyrefleksyjnej minęło już 40 lat. Dopiero od nie tak dawna stała się jednak popularna przede wszystkim ze względu na walory użyteczne dla tych osób, które pracują przy komputerze. Jeśli nie ma się wady wzroku i ma się sprzęt o charakterze LCD nie będzie sensu kupować okularów, które mają powłokę refleksyjną by chronić się przed promieniowaniem elektromagnetycznym.

Zadania powłoki antyrefleksyjnej AR

Można powiedzieć, że jedynie szczególne powłoki ochronne dla alergików mogą być korzystnym rozwiązaniem, ponieważ dla takich osób będzie to szansa na zdecydowaną poprawę wydajności pracy, nawet gdy nie mają takie osoby wady wzroku czy posiadaj monitor LCD. Najważniejszym zadaniem powłoki AR jest niszczenie uciążliwych refleksów świetlnych, które powstają na gładkich i polerowanych powierzchniach soczewki okularowej. Światło, które przechodzi przez ośrodki o różnych współczynnikach załamania będzie się odbijało częściowo. Przez to powstawać będą właśnie refleksy świetlne określane jako odblaski. W soczewce okularowej to zjawisko się podwaja ponieważ mamy do czynienia z dwoma powierzchniami. Soczewki, które nie mają powłoki mogą zachować parametry korekcji, ale nie będą dawać takiego komfortu widzenia, stracą na przejrzystości przez to, że obniżona będzie transmisja światła a także będzie mniejszy kontrast widzenia.

Na powierzchniach soczewki powstawać mogą oczywiście złudne obrazy takie jak mgiełki. Dotyczyć to może między innymi takich osób, które pracują przy komputerze. Z czasem będzie to oczywiście prowadziło do dużo szybszego zmęczenia oczu ponieważ mózg będzie eliminował zakłócenia i będzie się to działo kosztem większego wzmożonego wysiłku układu wzrokowego. Powłoka ma jednak nie tylko same zalety, ale także jedna wadę. Niestety dzięki temu, że w tych soczewkach uzyskuje się doskonałą przejrzystość będzie na takiej soczewce widać praktycznie każde zabrudzenie, każdą niewielką drobinę kurzu czy brudu. Można wiec odnieść wrażenie, że będą się one szybciej brudzić, ale nie będzie to prawdą.

Zalety soczewek antyreleksyjnych

Producenci decydują się niekiedy łączyć powłokę AR z powłoką hydrofobową a także lipofobową. Rozwiązanie to ma zagwarantować, że będzie się dało dużo łatwiej utrzymać soczewki w czystości. Najlepsze efekty zdrowotne będą dawać możliwości łączenia powłoki antyrefleksyjnej z powłoką antyelektrostatyczną. Powłoka taka jest polecana przez okulistów do pracy przy komputerze szczególnie w przypadku alergików. Będzie to chroniło przed gromadzeniem kurzu i przed przyleganiem ich do powierzchni soczewki. W efekcie da się działać przeciwko nadmiernemu wysychaniu łez co zagwarantuje komfortowe warunki pracy nawet długotrwałej.

 • Telefon:
  (076)-833-52-27

 • ul.Chopina 54A
  67-200 Głogów

 • E-mail:
  kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.