• (076)-833-52-27
 • kontakt@eyeprotect.pl
 • 18

  lis

  2015

Promieniowanie optyczne i jego wpływ na organizm człowieka

Każdy z nas w swoim codziennym funkcjonowaniu jest narażony na działanie światła niebieskiego, które promieniuje z ogromną energią. Światło to emitują płaskie wyświetlacze, do których zalicza się monitory, smartfony, tablety oraz lampy ledowe.

Promieniowanie optyczne

Niebieskie światło to część światła widzialnego. Trzeba jednak pamiętać, że położone jest ono bardzo blisko spektrum światła ultrafioletowego, którego długość wynosi 400 – 500 nm. To właśnie z tego powodu światło niebieskie tak silnie oddziałuje na nasz narząd wzroku. Jeżeli dojdzie do przeniknięcia światła niebieskiego przez powłokę antyrefleksyjną, obraz uformuje się nie na siatkówce, ale przed nią. W efekcie uformowaniu wyraźnego obrazu przez nasze oczy będzie naprawdę bardzo trudne. Do tego dochodzi bardzo silne zmęczenie oczu oraz uczucie dyskomfortu, co wynika z nieustannego kurczenia się oraz rozluźniania mięśni gałki ocznej, co ma pomóc we właściwym zogniskowaniu.

U osób, których oczy wystawione są na długotrwałe działanie światła niebieskiego, może pojawić się osłabienie widzenia. Spowodowane jest ono zachodzącym o wiele szybciej starzeniem się siatkówki. Dochodzi także do zwiększenia się napięcia oraz podwyższenia tętna i temperatury ciała. W skrajnych przypadkach – kiedy produkcja melatoniny jest stłumiona – pojawić może się bezsenność. Jest ona efektem tak zwanego efektu domina oraz zakłócenia pracy zegara biologicznego. Postanowiliśmy więc znaleźć najlepsze rozwiązanie. Cel, który przyjęliśmy, był banalnie prosty. Chodzi o to, aby zapewnić ochronę przed szkodliwym światłem niebieskim. Efekt końcowy? Udało się nam opracować powłokę LED – Protect!

Więcej informacji o świetle niebieskim

To, jaki jest skutek biologiczny promieniowania optycznego, uzależniony jest od tego, jak rozkłada się widmo oraz ilość promieniowania, które zostało pochłonięte. Wpływ ma także czas i częstotliwości ekspozycji oraz rodzaj tkanki, która była wyeksponowana. To, ile promieniowania pochłonęła tkanka, uzależnione jest od jej napromieniowania oraz tego, jaką wartość przyjął współczynnik odbicia. Promieniowanie widzialne o znacznym stopniu intensywności – zwłaszcza światło niebieskie – może prowadzić do powstania uszkodzeń oraz schorzeń siatkówki o charakterze termicznym oraz fotochemicznym. Promieniowanie takie może wystąpić na przykład w przypadku wielu procesów technologicznych. Chodzi tu między innymi o spawanie. Takie promieniowanie emitują również tak zwane promienniki elektryczne. Zalicza się do nich lampy do naświetlania warstw o charakterze światłoczułym oraz monitory LED, które obecnie cieszą się wielką popularnością. Najczęściej ma miejsce fotochemiczne uszkodzenia siatkówki, do którego dochodzi na skutek zsumowania się konsekwencji ekspozycji w ciągu okresu narażenia trwającego przez cały dzień. Uszkodzenie termiczne na skutek działania źródeł przemysłowych ma miejsce niezwykle rzadko. Wszystko za sprawą odruchu obronnego, który skutecznie chroni nasze oczy przed światłem o bardzo dużej jaskrawości.

Wskazać można na dwa rodzaje zagrożenia siatkówki, jeśli pod uwagę weźmiemy światło. Jest to zagrożenie termiczne oraz fotochemiczne. Jeśli chodzi o wywoływanie uszkodzeń termicznych i fotochemicznych siatkówki, to największa skuteczność promieniowania widzialnego w tym zakresie zachodzi w przypadku fal, których długość waha się od 400 do 500. Jest to więc światło niebieskie. To, jaka reakcja zostanie wywołana, uzależnione jest od czasu ekspozycji, zakresu długości fal, a także tego, jak jaskrawe było promieniowanie. W tym ostatnim przypadku chodzi o tak zwaną luminację świetlną – czynnik o bardzo dużym znaczeniu dla powstawania uszkodzeń siatkówki.

 • Telefon:
  (076)-833-52-27

 • ul.Chopina 54A
  67-200 Głogów

 • E-mail:
  kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.