• (076)-833-52-27
 • kontakt@eyeprotect.pl
 • 30

  paź

  2021

Zobacz, jak soczewki kontaktowe poprawiają wzrok

Jeśli używasz soczewek kontaktowych, jesteś w dobrym towarzystwie - w samych Stanach Zjednoczonych ponad 24 miliony ludzi nosi soczewki kontaktowe. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, w jaki sposób te małe plastikowe kółeczka faktycznie poprawiają Twój wzrok? Czytaj dalej, aby przyjrzeć się bliżej soczewkom kontaktowym:

Jak działa oko

Aby zrozumieć, jak działają soczewki kontaktowe, ważne jest, aby wiedzieć trochę o tym, jak działa oko. Kiedy światło odbija się od obiektu, przechodzi przez rogówkę (przezroczystą powłokę oka) i źrenicę (czarną część oka), a następnie przechodzi przez soczewkę, która skupia promienie na siatkówce z tyłu oka. Siatkówka jest pełna pręcików i czopków, które przekształcają światło w impulsy elektryczne, które są wysyłane do mózgu. Niewyraźne widzenie występuje z powodu "błędów refrakcji". Innymi słowy, kształt oka sprawia, że światło nie trafia bezpośrednio na siatkówkę, co powoduje zniekształcenia.

Jak kontakty korygują błędy refrakcji

Soczewki kontaktowe są miniaturowymi soczewkami na receptę, które unoszą się w "kontakcie" z filmem łzowym oka. Podobnie jak w okularach, soczewka kontaktowa załamuje i skupia światło na siatkówce. Istnieją różne rodzaje soczewek kontaktowych dla różnych rodzajów wad refrakcji:

  krótkowzroczność (nearsightedness) to stan, w którym dalekie obiekty wydają się zamazane, a bliskie obiekty są widziane wyraźnie. Dzieje się tak, gdy światło wpada do oka bez właściwego skupienia, co jest bezpośrednio spowodowane kształtem oka. Standardowe soczewki kontaktowe, takie jak Avaira firmy Coopervision, mogą skorygować tę bardzo powszechną przypadłość. Nadwzroczność (dalekowzroczność) jest przeciwieństwem krótkowzroczności, w której bliskie przedmioty wydają się rozmazane z powodu skupiania światła poza siatkówką. W tym schorzeniu również stosuje się standardowe soczewki kontaktowe dostępne we wszystkich modalnościach. Prezbiopia jest schorzeniem związanym z wiekiem, które przypomina nadwzroczność, ponieważ powoduje, że przedmioty znajdujące się blisko są rozmazane. Prezbiopia ma jednak inną przyczynę. Podczas gdy nadwzroczność jest spowodowana zniekształceniem oka, prezbiopia jest spowodowana stwardnieniem soczewki w oku, co w końcu zdarza się każdemu wraz z wiekiem. Wiele osób z tym schorzeniem potrzebuje wieloogniskowych soczewek kontaktowych, takich jak Proclear Multifocals, które mogą korygować receptę na widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. Astygmatyzm jest stanem, który występuje, gdy oko nie skupia światła równomiernie na siatkówce z powodu nieregularnego kształtu rogówki lub soczewki. Aby to skorygować, potrzebny jest specjalny rodzaj soczewek zwany torycznymi soczewkami kontaktowymi. Aby porównać różnicę pomiędzy soczewką, która koryguje astygmatyzm, a taką, która tego nie robi, wyobraź sobie przekrój dwóch rodzajów kul. Soczewka sferyczna, czyli taka, która nie koryguje astygmatyzmu, może być wyobrażona jako prosty przekrój piłki plażowej, podczas gdy soczewka toryczna, czyli taka, która koryguje astygmatyzm, przypomina przekrój piłki nożnej. Ponieważ soczewki toryczne muszą być zorientowane w specyficzny sposób, muszą być starannie zaprojektowane, aby były stabilne i dokładne. Dobrym przykładem tego typu soczewek jest Biofinity Toric.

Soczewki kontaktowe przeszły długą drogę od czasu, gdy pierwsze soczewki kontaktowe zostały założone w 1801 roku przez naukowca Thomasa Younga, który użył wosku do zamocowania soczewki w swoim oku. Zaawansowane badania i technologia znacząco poprawiły konstrukcję soczewek kontaktowych oraz materiał, z którego są wykonane, co pomogło zwiększyć liczbę pacjentów widzących wyraźnie bez konieczności noszenia okularów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak działają soczewki kontaktowe, kliknij tutaj.

 • Telefon:
  (076)-833-52-27

 • ul.Chopina 54A
  67-200 Głogów

 • E-mail:
  kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.