• (076)-833-52-27
  • kontakt@eyeprotect.pl
  • 13

    lis

    2020

Chirurgia oka: zagrożenia i powikłania

Jeśli jesteś jednym z milionów ludzi, którzy polegają na okularach lub kontaktach, to jest szansa, że rozważałeś przejście na LASIK. Technika LASIK przynosi wiele korzyści, w tym bardzo mało bólu, brak konieczności stosowania bandaży czy szwów oraz możliwość dokonywania przyszłych korekt w przypadku zmiany widzenia. Nie wspominając już o tym, że główną zaletą techniki LASIK jest zdolność do poprawy widzenia, co potencjalnie eliminuje potrzebę stosowania soczewek korekcyjnych.

O ile w przypadku soczewek LASIK możliwe jest uzyskanie widzenia 20/20 lub lepszego, o tyle w przypadku soczewek LASIK można się wahać, czy poddać się zabiegowi ze względu na potencjalne ryzyko. Aby złagodzić ewentualne wahania dotyczące LASIK, chcemy podzielić się z Państwem kilkoma informacjami, które będą dla Państwa cenne przy podejmowaniu decyzji o tym, czy LASIK jest odpowiedni dla Państwa czy nie.

Możliwe zagrożenia związane z firmą LASIK

Według American Academy of Ophthalmology (AAO), około 700 000 osób w USA przechodzi LASIK, większość z nich jest zadowolona z wyników. Jednakże, jak w przypadku każdej operacji, istnieją potencjalne zagrożenia związane z tym zabiegiem. Podczas gdy efekty uboczne LASIK mogą obejmować utratę wzroku, to według American Refractive Surgery Council jest to niezwykle rzadkie zjawisko, występujące w mniej niż 1% przypadków.

Zidentyfikowane ryzyko z LASIK obejmują:

  • Suche Oczy
  • Zakłócenia wizji
  • Problemy z klapkami korekcyjnymi
  • Zmiany wizji lub straty

Chociaż większość z tych wyników jest uważana za tymczasowe i ulegnie poprawie w ciągu kilku tygodni lub miesięcy, inne mogą stać się problematyczne i długoterminowe.

Suche Oczy

Jednym z częstych bezpośrednich efektów ubocznych LASIK jest suchość oczu, która może spowodować pogorszenie jakości widzenia. Zazwyczaj stan ten ustępuje w ciągu około sześciu miesięcy i może wymagać użycia kropli do oczu. Pooperacyjna suchość oka utrzymuje się nawet u 20% pacjentów, jak wynika z badań przeprowadzonych w American Family Physician. Istnieją jednak skuteczne metody leczenia, w tym intensywna terapia kroplami i zabieg, który polega na zatykaniu się implantów w kanałach łzowych. Również to samo badanie wykazało, że tylko u 3% pacjentów objawy suchego oka są uciążliwe.

Zaburzenia widzenia

Niektórzy pacjenci zgłaszają problemy z olśnieniem, halosem i/lub podwójnym widzeniem po zabiegu LASIK. Zaburzenia te mają zwykle charakter tymczasowy, utrzymują się przez kilka dni lub tygodni, jednak w dłuższej perspektywie czasowej pacjent może zauważyć, że zdolność do dobrego widzenia w nocy lub w warunkach zachmurzenia, takich jak mgła, może być mniejsza niż zdolność widzenia przed zabiegiem. Według badań American Family Physician około 20% pacjentów może mieć nowe zaburzenia widzenia, szczególnie podczas prowadzenia pojazdów w nocy.

Niedopatrzenia/Wypaczenia

Jeśli podczas zabiegu laser usuwa za mało lub za dużo tkanki, po zabiegu LASIK nadal mogą być potrzebne okulary lub kontakty. Niedokorekcja jest bardziej powszechna i potencjalnie może być skorygowana za pomocą dodatkowego zabiegu. I odwrotnie, nadkorekcja jest tak samo łatwa do naprawienia jak podkorekcja.

Problemy z klapkami

Podczas LASIK-u z powierzchni rogówki powstaje cienka klapa. Po zakończeniu zabiegu klapka jest wymieniana. Do powikłań, które mogą się pojawić, należą mikroskopijne zmarszczki w płacie, nieprawidłowy wzrost zewnętrznej warstwy rogówki lub infekcja. Badanie przeprowadzone w Journal of Refractive Surgery wskazuje na występowanie powikłań w płatku przy użyciu laserów IntraLase 15- i 30-kHz Femtosekundowych jest mniejsze niż 1%.

Zmiany lub utrata wzroku

Zmniejszenie lub utrata wzroku może dotyczyć osób rozważających LASIK. O ile obniżenie wzroku jest możliwe, o tyle całkowita utrata wzroku jest niezwykle rzadka, a według najnowszych badań występuje w mniej niż 0,5% przypadków.

Kto nie powinien mieć LASIK

Idealnym kandydatem do LASIK jest osoba, która ma przeciętny stopień błędu refrakcji i nie ma nietypowych problemów ze wzrokiem lub zdrowiem.

Do pacjentów, którzy nie powinni mieć LASIK należą również ci, którzy mają:

Problemy z widzeniem, takie jak:

  • Keratoconus
  • Infekcje oczu
  • Urazy lub zaburzenia oczu
  • Przewlekłe suche oczy
  • Jaskra
  • Kataracta

Kwestie zdrowotne, takie jak:

  • Zaburzenia autoimmunologiczne
  • Cukrzyca
  • Depresja
  • Przewlekłe stany bólowe (IBS, fibromialgia lub migreny)

Jeśli jesteś w ciąży, karmiąca piersią lub przyjmujesz określone leki, w tym sterydy, pamiętaj, że te warunki mogą powodować przejściowe zmiany w widzeniu i najlepiej jest poczekać, aż wzrok wróci do normy przed przejściem na LASIK.

Porozmawiaj z lekarzem o swoich problemach

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wykonano miliony zabiegów LASIK. Według American Academy of Ophthalmology 95% pacjentów pooperacyjnych deklaruje zadowolenie z wyników, nie dziwi więc, że LASIK jest najpopularniejszą na świecie operacją z wyboru. Tak jak w przypadku każdej procedury medycznej, istnieje ryzyko powikłań. Ryzyko to jest minimalne i często łatwo je skorygować.

Jeśli martwisz się o możliwe komplikacje LASIK, najlepiej porozmawiać z wykwalifikowanym lekarzem, który może zająć się twoimi obawami. Jak w przypadku każdej procedury medycznej, należy koniecznie poszukać wykwalifikowanego i licencjonowanego lekarza.

  • Telefon:
    (076)-833-52-27

  • ul.Chopina 54A
    67-200 Głogów

  • E-mail:
    kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.