• (076)-833-52-27
  • kontakt@eyeprotect.pl
  • 8

    kwi

    2022

Instytut Oka im. Gavina Herberta

Dwa charakterystyczne projekty finansowane w ramach programu DEF zbiegają się w czasie, dając ogromną nadzieję osobom zmagającym się z utratą wzroku spowodowaną zapaleniem barwnikowym siatkówki (RP) lub zwyrodnieniem plamki żółtej związanym z wiekiem (AMD).

Pierwszy projekt, kierowany przez naukowców z UC Irvine, dr Henry'ego Klassena i Jing Yang, koncentruje się na wprowadzaniu ludzkich komórek progenitorowych siatkówki do oczu osób z RP w celu ratowania uszkodzonych komórek siatkówki. Projekt ten jest obecnie w fazie II badań klinicznych i zmierza do zatwierdzenia przez FDA.

Model hodowli tkankowej

Według dyrektor ds. badań w DEF, dr Cristiny Kenney, jeśli projekt zostanie zatwierdzony przez FDA do stosowania w RP, kolejne pytanie brzmi: w jakich innych chorobach można by zastosować te komórki progenitorowe siatkówki? I tu właśnie pojawia się drugi projekt finansowany przez DEF.

Kenney pracuje nad "spersonalizowanym" modelem komórek cybrydowych w celu zbadania środków ukierunkowanych na mitochondria w komórkach AMD. Do tej pory badacze dysponują różnymi liniami komórek cybrydowych, reprezentującymi 60 różnych osób z chorobami oczu. Poszukują nowych mechanizmów chroniących komórki AMD przed śmiercią.

Yang i Kenney pracują teraz wspólnie nad ustaleniem, czy komórki progenitorowe siatkówki mogą być czynnikiem ratującym cybrydy AMD. "Kiedy pobieraliśmy mitochondria od pacjentów z AMD i umieszczaliśmy je w zdrowych komórkach siatkówki, które tworzą cybrydy, wykazaliśmy, że te cybrydowe komórki AMD zaczynają obumierać. Wykorzystaliśmy więc ten model, aby zadać pytanie: Jak możemy je uratować?" mówi Kenney.

Kenney i Yang opracowali model hodowli tkankowej, w którym komórki progenitorowe siatkówki są hodowane w jednej części komory, a hybrydy AMD są hodowane w innej części komory, otoczone pożywką hodowlaną. Pomiędzy tymi dwiema komorami znajduje się porowata przegroda, przez którą komórki mogą się komunikować.

"Stwierdziliśmy, że komórki progenitorowe siatkówki wytwarzają czynnik, który chroni cybrydy AMD" - mówi Kenney. "Dostarcza to obiecujących dowodów na to, że te zastrzeżone komórki progenitorowe siatkówki, które są testowane w leczeniu RP, mogą być również pomocne u pacjentów z AMD".

"DEF od dłuższego czasu wspiera oba te projekty związane z siatkówką i bardzo ekscytujące jest widzieć, jak łączą się one w jedną całość, aby potencjalnie leczyć zarówno RP, jak i AMD".

Aby wesprzeć te ratujące wzrok badania, prosimy o wpłaty na rzecz Discovery Eye Foundation, klikając poniższy przycisk.

  • Telefon:
    (076)-833-52-27

  • ul.Chopina 54A
    67-200 Głogów

  • E-mail:
    kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.