• (076)-833-52-27
 • kontakt@eyeprotect.pl
 • 3

  lis

  2022

Miesiąc AMD

Ile razy słyszeliśmy: "Ta dziedzina została dokładnie zbadana i wiemy już wszystko; nie ma powodu, aby kontynuować badania, ponieważ nie ma już nic więcej do odkrycia na ten temat"? Taką postawę przyjęli niektórzy badacze w odniesieniu do znaczenia mitochondriów i chorób. Od ponad 50 lat wiemy, że mitochondria, które są "bateriami" komórki, są krytyczne dla produkcji energii. Jednak wiele osób uważało, że nie pełnią one innych ważnych funkcji w zdrowiu komórki, więc gdy przychodziło do opracowywania leków przeciwko chorobom, mitochondria były pomijane.

Teraz ten pomysł został postawiony na głowie.

Mitochondria

Prowadzona przez dyrektora ds. badań Discovery Eye Foundation (DEF) dr Cristinę Kenney, grupa badawcza ds. mitochondriów wierzyła, że aby naprawdę odkryć coś nowego, trzeba szukać w nowych obszarach. Grupa ta właśnie to zrobiła. Wykorzystując transmochondrialny model hybrydowy, które są liniami komórkowymi z identycznymi jądrami, ale z każdą linią zawierającą mitochondria od innej osoby, wykazali, że mitochondria mają duże uprawnienia regulacyjne nad zachowaniem komórek i ekspresją ścieżek związanych z chorobą. Jest to istotne, ponieważ mitochondria stają się wtedy celem dla terapii zwalczających choroby.

Grupa Kenneya bada różne leki i substancje, które utrzymują mitochondria w zdrowiu i ostatecznie poprawiają stan komórek siatkówki w zwyrodnieniu plamki związanym z wiekiem (AMD). Ale na tym nie koniec. To samo podejście do opracowywania leków ukierunkowanych na mitochondria jest stosowane w leczeniu choroby Parkinsona, choroby Alzheimera, białaczki, różnych nowotworów, niewydolności serca, zakrzepicy, udaru, retinopatii cukrzycowej, dziedzicznej neuropatii wzrokowej Lebera, a nawet toksyczności wątroby spowodowanej acetaminofenem.

Ciągłe wsparcie ze strony DEF, zwłaszcza we wczesnych etapach badań nad mitochondriami, przyczyniło się do otwarcia nowego obszaru, zwłaszcza w przypadku AMD i retinopatii cukrzycowej. To z kolei umożliwiło nawiązanie nowej współpracy między Kenneyem i naukowcami z dziedziny okulistyki, a także laboratoriami badającymi mózg i neurodegenerację, kardiologię, terapie nowotworowe i metody zmniejszania skutków ubocznych leków przeciwnowotworowych. Odkrycia Kenneya z wykorzystaniem cybryd zrewolucjonizowały dziedzinę badań nad mitochondriami, pokazując, że mitochondria mają szerokie działanie biologiczne, o którym nigdy nie myślano, i otwierając pole terapii mitochondrialnej na dokładne badania.

Możesz pomóc dokonać zmian, wspierając badania DEF nad ratowaniem wzroku. Pomóż naszym naukowcom rozwijać badania nad AMD, przekazując darowiznę już dziś!

Lauren Hauptman
Lauren Hauptman Ink

 • Telefon:
  (076)-833-52-27

 • ul.Chopina 54A
  67-200 Głogów

 • E-mail:
  kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.