• (076)-833-52-27
  • kontakt@eyeprotect.pl
  • 24

    sty

    2022

Wysięk plamki żółtej

Co to jest plamka żółtawa?

Oko jest bardzo podobne do aparatu fotograficznego - pobiera światło ze świata zewnętrznego i przekształca je w informacje o obrazie, które nasz mózg odbiera jako wizję. Siatkówka to światłoczuła warstwa w tylnej części oka, która jest bardzo podobna do błony filmowej w aparacie fotograficznym. Centralna część siatkówki, zwana plamką żółtą, jest niezbędna dla ostrego widzenia w wysokiej rozdzielczości. Schorzenia, które uszkadzają lub zniekształcają plamkę żółtą, mogą zatem powodować nieostre lub zniekształcone widzenie. Dwa powszechne schorzenia, które wpływają na plamkę żółtą to wągry plamki żółtej i otwory w plamce żółtej.

Co to jest pucker plamki żółtej lub otwór w plamce żółtej?
Pucker plamki to cienka warstwa tkanki bliznowatej, która tworzy się na szczycie siatkówki. Ilość tkanki bliznowatej może wahać się od łagodnej do ciężkiej. Łagodne wgłębienia plamki mogą być ledwo zauważalne podczas badania wzroku i przypominać cienką warstwę celofanu spoczywającą na plamce. Bardziej nasilone wgłębienia plamki mogą powodować pomarszczenie lub zniekształcenie plamki. W przeciwieństwie do fałdu plamki, otwór plamki jest małą szczeliną, która rozciąga się przez całą grubość plamki.

Jakie są objawy fałdu plamki żółtej lub otworu w plamce żółtej?
W pierwszej chwili fałd plamki żółtej może prowadzić do łagodnego zamazania widzenia centralnego. Ponieważ problem dotyczy tylnej części oka, okulary nie przywrócą całkowicie widzenia. Poważniejsze wady plamki żółtej mogą powodować faliste lub zniekształcone widzenie. Na przykład, obiekty, które normalnie wydają się proste, takie jak żaluzje weneckie lub linia tekstu drukowanego, mogą wydawać się mieć wgłębienie lub wygięcie w środku. Małe otwory w plamce mogą powodować podobne objawy zamazania lub zniekształcenia. Większe otwory w plamce żółtej często powodują powstanie centralnej plamki ślepej. Może to również powodować, że linie proste wydają się załamane lub brakuje im fragmentu w środku. Pacjenci z wklęśnięciem lub otworem w plamce zwykle nie mają problemów z widzeniem peryferyjnym.

Co może być przyczyną ropnia plamki żółtej lub otworu w plamce żółtej?
Przypomnijmy, że pęcherz plamkowy to tkanka bliznowata. Wszystko, co powoduje powstanie tkanki bliznowatej, np. uraz lub stan zapalny w oku, może doprowadzić do powstania tkanki bliznowatej, a tym samym do powstania plamki. Niektóre choroby, które wpływają na naczynia krwionośne siatkówki, takie jak cukrzyca, mogą również powodować powstawanie plamki. Jednak jedną z najczęstszych przyczyn powstawania plamki żółtej jest zwykłe starzenie się struktur w oku. W miarę starzenia się oka, wypełniająca je przezroczysta galaretka, zwana szklistym żelem, kurczy się. Kiedy dochodzi do wystarczającego skurczenia, szklistka odrywa się od swojego normalnego położenia przy siatkówce. Ten proces odłączania się ciała szklistego może powodować mikroskopijne uszkodzenia lub stany zapalne prowadzące do powstania plamki żółtej. W niektórych przypadkach, szklistka nie odrywa się od siatkówki w sposób czysty. Zamiast tego może wywierać nacisk na plamkę żółtą, rozrywając jej delikatne struktury w centrum, co prowadzi do powstania otworu w plamce.

Jak diagnozuje się wady plamki i otwory w plamce?
Proste badanie przez okulistę lub specjalistę od siatkówki jest często wystarczające do zdiagnozowania wklęsłości lub otworu w plamce. Jednakże, dodatkowe badania są często przydatne w diagnozowaniu subtelnych przypadków lub monitorowaniu oczu pod kątem zmian. Skan optycznej koherentnej tomografii (OCT) jest specjalistycznym zdjęciem, które pozwala lekarzowi na poszukiwanie mikroskopijnych zmian w konturze plamki. Poniższe ryciny przedstawiają OCT normalnej plamki, otworu w plamce i fałdu plamki. Należy zauważyć, że normalna plamka ma centralne obniżenie, znane jako fovea, pokazane na rycinie 1. Na rycinie 2, w miejscu wgłębienia znajduje się szczelina, która jest otworem w plamce. Wreszcie, rysunek 3 przedstawia fałd plamki, w którym nie widać już dołka. Dzieje się tak, ponieważ fałd plamki, widoczny jako cienka biała linia, zniekształca normalny kształt plamki.

Rycina 1: Normalna plamkaRysunek 2: Otwór w plamceRysunek 3: Obrzmienie plamki

Jakie metody leczenia są dostępne w przypadku wągrów i otworów w plamce?
Puckery plamki mogą być dość łagodne. W przypadku łagodnych przypadków u pacjentów z minimalnymi objawami może być wymagane jedynie okresowe monitorowanie. W przypadku, gdy niewyraźne widzenie spowodowane przez wągier plamki żółtej zaczyna wpływać na czynności takie jak prowadzenie samochodu czy czytanie, można rozważyć leczenie w formie zabiegu chirurgicznego. Zabieg chirurgiczny w przypadku ropniaka plamki jest znany jako witrektomia. Zabieg witrektomii jest zwykle wykonywany w znieczuleniu miejscowym i jako procedura ambulatoryjna. Podczas operacji, delikatne instrumenty są używane do usuwania tkanki bliznowatej z powierzchni plamki. Po operacji pacjenci zazwyczaj odczuwają poprawę w zakresie zamazania i zniekształcenia, ponieważ oko stopniowo odzyskuje sprawność przez okres kilku miesięcy. Pewna resztkowa falistość może być normalnym zjawiskiem. Witrektomia jest generalnie bardzo bezpieczna, chociaż istnieje możliwość zwiększonego wzrostu zaćmy oraz niewielkie ryzyko infekcji lub odwarstwienia siatkówki.

Dla pacjentów z małymi otworami w plamce, ścisłe monitorowanie może być również opcją, ponieważ niektóre otwory w plamce mogą zamknąć się same. W przypadku większych otworów istnieją dwie opcje. W wybranych przypadkach, w których żel szklisty aktywnie ciągnie plamkę, wstrzyknięcie leku do oka może spowodować, że żel zostanie uwolniony, umożliwiając zamknięcie otworu. W innych przypadkach zalecana jest witrektomia. Podczas operacji, wszelkie ciągnięcia na plamce są odciążane, a bańka gazu jest umieszczana w oku, aby pomóc w zamknięciu otworu. Po operacji, pacjenci są proszeni o patrzenie w dół przez kilka dni, aby umożliwić pęcherzykowi unoszenie się w górę otworu. Gdy organizm wchłonie pęcherzyk, widzenie zazwyczaj ulega znacznej poprawie.
Podsumowując, zarówno puckery plamki jak i otwory są częstymi przyczynami nieostrego lub zniekształconego widzenia centralnego. Jeśli konieczne jest leczenie lub operacja u specjalisty zajmującego się siatkówką, wyniki są na ogół dość dobre i prowadzą do znacznego przywrócenia widzenia.

Więcej na: http://blackouteurope.pl

  • Telefon:
    (076)-833-52-27

  • ul.Chopina 54A
    67-200 Głogów

  • E-mail:
    kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.