• (076)-833-52-27
 • kontakt@eyeprotect.pl
 • 12

  sty

  2022

Zarysowanie rogówki

Zadrapania i otarcia rogówki

Nazywaj to zadrapaniem, otarciem lub erozją; bez względu na to, jak to opiszesz i jaka jest tego przyczyna, uszkodzenie rogówki najczęściej zawsze powoduje ból.

Czym więc dokładnie jest rogówka i dlaczego nawet niewielkie zadrapanie może tak bardzo boleć? Rogówka jest przezroczystą kopułą znajdującą się na samym przedzie oka. Jej głównym zadaniem jest odprowadzanie łez, a wraz z nimi skupianie światła do oka. Następnie przechodzi ono przez krystaliczną soczewkę i dalej do siatkówki, gdzie jest przekształcane w impulsy elektryczne, które ostatecznie są przekształcane przez mózg w widzenie.

Ponieważ widzenie jest tak istotne dla przetrwania, a rogówka tak ważna dla widzenia, jest ona jedną z najsilniej unerwionych i najwrażliwszych tkanek. Nawet najmniejszy pyłek kurzu, który dostanie się do oka i dotknie rogówki, może powodować znaczny dyskomfort, podrażnienie i obfite łzawienie przy próbie jego zmycia. Zdrowa rogówka jest przezroczysta i składa się z kilku warstw, które nadają jej gładki kształt przypominający kopułę. Najbardziej zewnętrzna warstwa, nabłonek, jest zaprojektowana tak, aby w razie zadrapania lub otarcia odrywać się i chronić delikatne, głębsze warstwy.

Poszukiwanie przyczyny

Najczęstszą przyczyną zadrapań rogówki są wypadki. Malutkie paluszki i paznokcie niemowląt są częstą przyczyną otarć u młodych rodziców, gałęzie drzew są częstym źródłem otarć u wędrowców i miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu, a pędzle do makijażu są typową przyczyną u kobiet. Zadrapania mogą być również spowodowane przez ciała obce, które dostają się do oka, a następnie torują sobie drogę do wnętrza górnej powieki - powodując zadrapania, które pojawiają się przy każdym mrugnięciu. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie zbadać przyczynę każdego zadrapania rogówki.

Zadrapanie pr abrasion zazwyczaj powoduje niemal natychmiastowy ból i łzawienie, ponieważ oko próbuje zmyć substancję drażniącą. Wkrótce potem pojawia się nadwrażliwość na światło, która może być tak intensywna, że oko może się mimowolnie zamknąć. Jest to w rzeczywistości naturalny sposób "łatania" oka, aby ułatwić gojenie.

Aby potwierdzić, że masz zadrapaną rogówkę, lekarz lub inny pracownik służby zdrowia często nakłada zwilżony pasek fluoresceiny na wewnętrzną powiekę lub białko oka. Fluoresceina jest barwnikiem, który świeci na zielono, gdy jest wystawiony na działanie czarnego światła. Barwnik jest absorbowany przez uszkodzone obszary, wyraźnie pokazując obszar zadrapania lub otarcia.

Naprawianie

Dobra wiadomość jest taka, że większość zadrapań szybko goi się sama, szczególnie te mniejsze i bardziej powierzchowne. Mikroskop konfokalny, zaawansowane technologicznie urządzenie, które zapewnia ekstremalne powiększenie żywej tkanki, został użyty do obserwacji gojenia się rogówki w czasie rzeczywistym. Nagrania wideo zapierają dech w piersiach, ponieważ widać jak pojedyncze komórki rogówki dosłownie rozciągają się na siebie, aby naprawić i uszczelnić powierzchnię rogówki.

Jeśli otarcie jest większe lub głębsze, może wymagać naklejenia plastra, aby wspomóc gojenie. Tradycyjna opaska na oko przyklejana taśmą, aby utrzymać oko zamknięte, została w dużej mierze zastąpiona przez opaskę na soczewkę kontaktową, która jest o wiele wygodniejsza i pozwala na pewne widzenie oraz łatwiejszą obserwację podczas badania kontrolnego. Pozwala to również na aplikację leków w razie potrzeby. Ponieważ w każdym przypadku naruszenia zewnętrznych granic ciała istnieje ryzyko infekcji, w leczeniu zadrapań rogówki i powierzchni oka często stosuje się miejscowo antybiotyki jako środek ostrożności.

Najczęściej rogówka goi się szybko i całkowicie, ale nie zawsze. W rzadkich przypadkach uszkodzone obszary rogówki mogą nie zagoić się w pełni, pozostawiając zewnętrzne warstwy rogówki podatne na ponowne oderwanie bez wyraźnego powodu. Zdarza się to częściej po zadrapaniach spowodowanych przez materiał organiczny, taki jak gałąź drzewa. Nazywane nawracającymi nadżerkami rogówki, często występują podczas snu, budząc osobę z nagłym ostrym bólem i nadmiernym łzawieniem. Istnieje wiele sposobów leczenia nawracającej erozji rogówki.

Wnioski

Większość ludzi prędzej czy później doświadczy zadrapania rogówki. Większość zadrapań będzie niewielka i ustąpi po minimalnym leczeniu. Jednak niektóre z nich mogą być poważne i mieć znaczące konsekwencje. Najlepszym sposobem na uniknięcie problemów jest świadomość, że mogą one wystąpić i podjęcie działań mających na celu ochronę oczu w sytuacjach, w których ryzyko urazu oka jest wyższe. Obejmuje to: noszenie okularów ochronnych podczas pracy z elektronarzędziami lub uprawiania sportów, w których możliwy jest kontakt z oczami. Dotyczy to jazdy na rowerze i strzelectwa sportowego.

Należy uważać na aktywne niemowlęta z małymi palcami, które wydają się magnetycznie przyciągać oczy rodziców. Jeżeli wykonujesz makijaż oczu, zostaw sobie wystarczająco dużo czasu na jego prawidłowe nałożenie, bez pośpiechu i ryzyka zarysowania rogówki.

Wreszcie, jeśli doświadczasz zadrapania rogówki, a ból nie ustępuje szybko, udaj się do okulisty. Pilne centra opieki są w porządku dla większości rzeczy, ale jeśli chodzi o oczy, znalezienie kompetentnego specjalisty jest mądre.

2/10/15

Arthur B. Epstein, OD, FAAO
współzałożyciel Phoenix Eye Care
i Centrum Suchego Oka w Arizonie
Członek Amerykańskiej Akademii Optometrii
Amerykańska Rada ds. Certyfikacji Optometrii Medycznej
Główny redaktor medyczny Optometric Physician™ • Telefon:
  (076)-833-52-27

 • ul.Chopina 54A
  67-200 Głogów

 • E-mail:
  kontakt@eyeprotect.pl

O nas
logo-footer

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Głogowie zlokalizowanego przy ul. Chopina 54A. Kontakt telefoniczny: (76)-833-52-27

Najciekawsze publikacje
© Copyright eyeprotect. All Rights Reserved.